Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Овој простран имот од 12,8 милиони долари е рај за спортистите

Терен за голф, коњички центар, езера, па дури и затворен терен за кошарка се само некои од забавните детали што можат да се најдат на овој огромен рај покрај езерото.

Едноставно, нема доволно денови во неделата за да ги испробате сите забавни и спортски активности што ги нуди овој огромен имот во близина на Гринвил.

За голфери постои професионален терен со девет дупки; за јавачи коњички центар со 14 трибини, затворена арена и патеки. На теренот има тениско игралиште за љубителите на тенисот, затворен базен со стакло и не помалку од седум езерца каде што рибарите можат да ловат риби по желба. Покрај тоа, секогаш можете да одите со брод до најголемото слатководно езеро во Мејн, езерото Мусхед, кое се граничи со имотот.

Брамблети, како што се нарекува имотот, бил изграден во 1938 година од дрвениот магнат Луис Оукс како подарок за венчавка на неговата ќерка. Братот на Оукс е легендарниот трагач на злато Хенри Оукс, кој го открил рудник во Онтарио, Канада, а тоа му донело 250 милиони долари. Тоа го направи еден од најбогатите луѓе во светот и му овозможи да го сподели своето богатство со својот брат.

Сегашниот сопственик го купи Брамблети пред околу 18 години како идиличен рај за одгледување девет деца и го продава само затоа што сите се отселиле. Првично, имотот бил распослан на околу 90 хектари, но пред пет години, на сопственикот му била понудена соседна 175 акри земја. Несомнено, врв на имотот е неговата класична главна куќа со 1550 квадратни метри. Внатре, има 17 соби кои вклучуваат шест спални соби, големи дневни соби, трпезарии и многу забавни простори.

“Одржувањето на куќата беше вистински плод на љубовта. Целосно беше реновирана и постојано се надградуваше. Реновирањето на кујната ја освои наградата за најдобро преуредување на кујната во државата Мејн”, забележува агентот за недвижности.

Куќата има неверојатни дрвени облоги, рачно врежана столарија, украсени камини, витражни прозорци и високи оџаци од тули. Бидејќи семејната куќа беше полна со девет деца, таа е полна и со забавни елементи, како што се тајните „хобитски“ врати што се отвораат во пештерскиот простор под скалите. Покрај тоа, има кошаркарски обрач монтиран на ѕидот на високиот таван од главната дневна соба/соба за игри.

Што се однесува до сите овие спортски активности, тие започнуваат со затворен базен кој се наоѓа во главната куќа. Доаѓа со украсен стаклен покрив со метална рамка што може да се повлече во летните денови. За време на неодамнешното реновирање, подот на базенот е украсен со керамички плочки на дното покажувајќи ги контурите на езерото Мус.

Во близина е изграден терен за голф со девет дупки, кој лесно може да се прошири на цел терен со 18 дупки. Премногу ладно во зима за играње? Внатре во куќата има симулатор за голф. За јавачите, имотот доаѓа со сопствена штала со 14 штандови направени од црвен бор и изградена со традиционална конструкција на зрак. До шталата има затворена арена за јавање и двојна куќа за гости.

Со бараната цена од 12,85 милиони долари, Брамблети во моментов е најскапиот имот што се продава во Мејн.

Останува да видиме кој ќе го купи? Претпоставуваме дека сопственикот ќе биде некој што ќе се заљуби во мирот, спокојството и прекрасната локална убавина и ќе сака да основа семејство таму.

Погледнете повеќе слики од овој импресивен имот во нашата галерија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement