Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Овие ведри нијанси во домот ќе го подигнат расположението за секунда и ќе бидат голем хит

Не е непознато дека боите го подигнуваат расположението, а освен што глобалната пандемија неповратно се одрази врз модниот свет, таа ги смени и трендовите кога станува збор за дизајнот на ентериерот.

Психолозите велат дека во годината што претстои ќе претпочитаме да избереме нијанси за нашиот дом кои се како пастелни или земјени тонови или смирувачки нијанси на сина или зелена боја.

Ако сте забележале дека во последно време копнеете по весели бои, па дури и ако до неодамна бевте заклетвен љубител на небои како беж, сива или црна, не сте единствените.

Поради пандемијата што ја одбележа 2020 година и во многу делови на светот не покажува знаци на слабеење, огромното мнозинство на луѓе поминуваат многу повеќе време во своите домови.

Сето ова влијаеше на трендовите во ентериерите, па многумина сега сакаат да уживаат во боите во нивниот дом.

Психологот и автор на The Little Book of Colour, Карен Халер, вели дека ова е сосема очекувано со оглед на сè.

„За време на заклучувањето, забележав дека луѓето навистина сакаат да го подигнат расположението преку боите во нивниот дом. Боите навистина можат да предизвикаат одредени емоции“, рече Халер.

Таа додава дека психологијата на боја ја објаснува врската помеѓу боите и чувствата и за време на вознемирената блокада, луѓето претпочитале да избираат бои како праска, нежно розова, пастелни или земјени тонови, како и зелена или сина кои делуваат смирувачки.

Со нејзината теорија се согласува и Роб Витакер од студиото на Клејбрук, кој исто така забележа дека клиентите бараат топли тонови или смирувачки нијанси, а многу помалку ладни тонови како бели, сиви …

„За време на lockdown периодот имаше многу поголем интерес за бои како нежна розова со мешавина од кајсија. Тоа е совршена нијанса за луѓе кои поминале повеќе време во домот. Длабоко сината и зелената исто така имаат смирувачки ефект “, објаснува тој.

Сепак, тоа не значи дека сивата боја е целосно out сега. Според Карен Халер, неутралните тонови на каменот потсетуваат на природата – тој исто така носи чувство на сигурност.

Значи, ако сакате да внесете живост во вашиот домашен простор, можете да го направите тоа со помош на детали во некои нежни пастелни тонови кои го подигнуваат расположението или се одлучуваат за благотворни тонови како зелена или сина. Столици или маса во живописна боја, прекривки или весели перници ќе му дадат целосно нов изглед на секој ентериер и ќе го направат попријатно место за престој.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Ако размислувате да патувате во Јужна Кореја, овој напис треба да ја зацврсти вашата желба и да ве наведе да купите авионски билет. Пред...

Green Tea

Се надеваме дека никогаш не сте доживеале мигрена. Но, сигурно, познавате некој што ги има овие симптоми. Без разлика дали вие или некој близок,...

Fool Moon

Ријана е вистинска икона на стилот. Секој нејзин стајлинг е спектакуларен, многу необичен и за разлика од повеќето нејзини колеги од шоу-бизнисот, таа воопшто...

Fine Living

Како што знаат сите модерни дами, „animal“ дезенот беше на сцената во последните неколку сезони и очигледно не планира да се откаже од својот...

Advertisement