Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Новиот дом на актерката Ванеса Хаџенс во Лос Анџелес има приказна што вреди да се раскаже

Ванеса Хаџенс има традиција.

„Кога сум во Лос Анџелес, првата вечер кога сум дома, се бањам“, додаде таа. Тоа е буквално и метафорично „потопување“ во засолништето кое го создала во Лос Фелиз, зелена населба на падина во близина на Холивуд. Пет години поминала барајќи ја оваа колонијална куќа, која сега ја нарекува свој дом.

„Имаше толку многу работи во него што ме импресионираа“, вели таа. „Поминувајќи низ портата и гледајќи ја покриена со впечатлив бршлен, опкружена со маслинови дрвја, како да сум патувал во Франција или Италија во тој момент. Се чувствував како да сум навистина таму“.

Сепак, приказната за куќата ја однела понатаму. Куќата се вика Литл Демил (Little DeMille) и ја изградил филмскиот режисер Сесил Б. Демил во 1922 година, наводно за неговата љубовница. Пред Хаџенс, куќата му припаѓала на актерот Гери Олдман, кој поставил подови од француски даб од 18 век. Сакав стара куќа“, вели актерката. „За мене има нешто толку романтично во тоа, место со карактер и необични детали. Сакам стари холивудски елементи: арт-деко отвори, лустер над скалите, двор што личи на парк“.

Откако купила куќа во 2018 година, младата актерка го ангажирала дизајнерот на ентериер Џејк Арнолд да го преуреди нејзиниот дом. Таа ја презеде задачата да ја реновира кујната за време на пандемијата. Купи нови мермерни работни површини, бојадиса плакари, купи нови фиоки. Во винтиџ продавницата нашла розова софа од мохер во која се заљубила. Целосно посакувала куќата да биде супер женствена, да биде еден вид женска палата. Софата игра главна улога во ова.

Почитта кон женственоста продолжува на отворено. Актерката ја најмила уметницата Карли Кун да наслика мурал на лица во базенот. „Сакав да додадам малку од себе во дворот“, вели таа. Голема, долга маса станува совршен амбиент за вечери со пријателите кои актерката често ги организира. Идеалната ноќ, според актерката, ја вклучува смеата на нејзините пријатели со баладите Едит Пјаф!

Што се однесува до нејзината спална соба, таа признава дека се заљубила во идејата да се опушти во длабока, керамичка када со отворени прозорци на нејзината омилена француска музика, како и нејзините миризливи свеќи. Неодамна, Ванеса Хаџенс помина многу време работејќи – глумејќи во претстојното режисерско деби на Лина Мануел Миранда, „Tik, tik … Bum!“

„Многу е убаво да се знае дека кога ќе се вратам дома, ме чека прекрасна релаксирачка бања“, изјави таа.

Откријте повеќе фотографии во галеријата!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement