Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Ние многу верувавме во нив: Заборавете на овие 5 стереотипи од далечното минато, време е за нови правила!

A vertical closeup shot of a brown dog catching dog food in his mouth

Постојат правила, што може да се каже, пренесени од генерација на генерација, и тие се тука за да ни дадат вредни лекции, па дури и за да нè заштитат.

Од една страна, светот не е повеќе каков што бил некогаш.

Животот е побрз, и неизбежно е одредени работи да се заборават, а од друга страна, тоа се појавува преку нови можности и знаење што, сакале некои или не, водат до стереотипи од минатото да бидат „фрлени во ѓубре“, т.е лево. во минатото, каде што припаѓаат.

Од полесните примери како што се: „Момчињата носат сина, девојките розова“, до потешките, кои влијаат на животот и слободата на луѓето, овие 6 стереотипи, би било добро да се заборават:

Постарите луѓе мора да се почитуваат

Уште од рана возраст тие нè учеа дека старото мора да се почитува. Датира од античко време кога постарите генерации биле единствениот извор на знаење за светот околу нас.

Денес, ситуацијата е поинаква, односно различни извори ни се на располагање, а ние често сме тие што се обидуваме да им покажеме одредени работи на нашите постари членови на семејството.

Се разбира, ова не значи дека постарите луѓе треба да се третираат со презир или со милување. Секој, без разлика колку години има, заслужува да биде исполнет со љубезен став, но почитувањето треба да се заснова на дела, а не на години. На пример, аргументирана пензионерка која ги навредува своите роднини, соседи, па дури и животни, тешко може да се смета за достојна за такво почитување. Всушност, тинејџер кој волонтира во дом за стари лица заслужува многу поголема почит.

Стереотипот на задолжително почитување на постарите луѓе исто така може да биде опасен. Мало дете кое има таков пристап заглавено во главата, веројатно нема да може да одбие возрасен, па дури и странец. Ова значи дека детето ќе оди со странец со доверба, без оглед на тоа што ќе му речат, бидејќи, во нивниот ум, сите постари луѓе по дифолт имаат авторитет и може да им се верува.

Врските бараат многу труд

Семејството и љубовта не се место на тешка физичка работа или војна, велат психолозите. Вие не треба да жртвувате овде. Во здрава врска, партнерите не се ривали, туку членови на ист тим. Може да има конфликти меѓу нив, но и двете страни треба да бидат подготвени да ги решат. И за ова треба да работите не на врските, туку на себе.

Ако се чувствувате лошо со вашиот партнер и времето што го поминувате заедно не ви носи радост, ако сте игнорирани или лицето не разбира дека ве повреди, тогаш ова е токсична врска што треба да се прекине. Тоа не значи дека вашиот партнер е лош, туку само дека сакате различни работи, така што не можете да бидете тим. Во таков сојуз нема да ви биде пријатно – или ќе бидете во позиција на жртва или во позиција на родител кој се обидува да воспита неразумно потомство.

Мрзеливоста е лоша

Сите го добиваме тоа еден ден кога ништо не ни е направено. Одложуваме сè за подоцна, со грижа на совест и облак што ни виси над главите и се заканува дека мрзеливоста не е добра.

Бидејќи мрзливите луѓе не се почитуваат во општеството. Многу се зборува за нив и тие се наведени како слаба волја.

Но, всушност, секој има право да биде слаб. Ако вашата мрзеливост не стана вообичаена појава, нема од што да се срамите бидејќи го штити вашето тело од преоптоварување. Често, по пауза, едно лице станува попродуктивно и одеднаш наоѓа интересни решенија за комплексни креативни проблеми. Факт е дека во моментите на одмор, алгоритмите за несвесна обработка на насобраните податоци се вклучени во нашиот мозок.

Работните обврски на мажите и жените

Женско, а вулканизатор или возач на трамвај? Или, машки воспитувач или медицински брат?

Реално, навистина се согласуваме дека е дојдено време да паднат одредени ограничувања на „машките“ и „женските“ работни места.

Од една страна, нашиот мозок функционира врз принципот на кој е навикнат уште од детството. Лего за момчиња, кукли за девојчиња. Но, не мора и не треба да биде така!

Ние го програмираме родовиот став кај нашите деца и не е мозокот што диктира каква било склоност кон одредена професија.

Ако жена со диплома оди на работа како софтверски инженер, а маж како наставник во основно училиште, тоа значи дека нивниот мозок веќе успешно се прилагодил на нивното поле на активност. Сепак, поради стереотипите, обајцата ризикуваат да останат невработени.

Само жените озборуваат

Долго време се веруваше дека само жените сакаат да трачарат и да озборуваат. На крајот на краиштата, не е дека тие немаат попаметна работа, нели? Погрешно!

Всушност, во претходните години, научниците спроведоа експерименти кои покажаа дека сите озборуваат на ист начин, без оглед на полот, и верувале или не, само 14 проценти од сите разговори одат на озборувања. Во исто време, озборувањата на жените се обично бенигни или неутрални, додека озборувањата кај мажите се негативни.

Покрај тоа, спротивно на популарното верување, постарите луѓе озборуваат помалку од помладите. И, тие често зборуваат за некого на позитивен начин, додека младите на негативен начин.

Со какви стереотипи се сретнавте?

Пишете ни во коментарите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Да почнеме со лошите вести – за жал, ниту една од овие жени не се најде на оваа листа благодарение на нивната работа, имено,...

Fool Moon

Форест Гамп, главниот јунак на филмската адаптација на истоимениот роман на Винстон Грум од 1986 година, доби најмногу гласови. Филмот на Роберт Земекис од...

Cotton Club

Во тековниот, октомвриски број на списанието ELLE, ќе најдете моден едиторијал под наслов „Misfits“ кој ја покажува убавината и односот на младите генерации од...

Green Tea

Таа има 50 години и е најубавото тело во Холивуд. Џенифер Лопез очигледно има добри гени, но работи и многу напорно за да ги...