Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Не само познатите – НИКОЈ освен него нема ваква куќа! Необичниот дом на Роберт Дауни Џуниор кој мора да го видите

Видел нешто волшебно, кое не било наменето за домување, и решил да го претвори во свој дом!

Без разлика дали тој глуми богат човек кој води тим од суперхерои, Чарли Чаплин или Шерлок Холмс, едно е сигурно: Роберт Дауни Џуниор е актер кој ретко се гледа.

Неверојатно талентиран, подготвен да оди далеку за улогата, темелен во подготовките, жива холивудска легенда, тој е приватно се што би очекувале од таков уметник – да, и многу ексцентричен. Оваа негова особина многупати се манифестирала во приватниот живот, но веројатно најмногу кога тој и неговата сопруга Сузан избрале куќа во која ќе направат семејно гнездо.Имено, иако има неколку луксузни имоти, меѓу кои и скапа вила во Малибу, Роберт Дауни Џуниор и неговото семејство живеат во необична зграда во Ист Хемптон, Њујорк.

Станува збор за необична куќа со ветерница, изградена во 19 век.

Ако со еден поглед на оваа зграда не се открие за каква градба се работи, првиот детал на тревникот пред куќата го покажува необичниот вкус на актерот и неговата избраничка: рингишпил во форма на зомби што ги брка инсектите и птиците, кој Роберт го опишува како дел од нивниот мебел.

Пред неколку години, двојката се согласи да ги отвори вратите од нивниот дом за списанието Architectural Digest и покажа дека и внатре во оваа куќа не разочарува со нејзината декорација.

Внатрешноста е преполна со шарени и необични детали, а од пространата и колоритна дневна соба продолжува до октагоналното фоаје со степери кои водат до врвот на ветерницата – каде што се наоѓа работната соба на г-ѓа Дауни.
Парот направил базен долг 15 метри, а има тениско игралиште, гаража за три автомобили, две гостински спални… Куќата има неколку чардаци со поглед на природата, што е многу важно за парот, а има и неколку трпезарии. помали дневни соби, вклучувајќи ги и оние во дворот.

Следеше реновирање за да се прилагоди куќата на потребите на семејството Дауни, што вклучуваше поставување на прекрасен сино-виолетовиот камин, во кој учествуваше познатиот уметник Питер Лејн, кој како основен материјал користи керамика.

Инаку, овој објект никогаш не служел како воденица, туку реплика на локална вистинска и поголема ветерница со придружни простории, но со текот на времето се доградувале делови и е извршено ремоделирање благодарение на што имотот достигнал повеќемилионска вредност.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement