Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

НЕ го држите вашиот партнер за рака? ПОЧНЕТЕ! Научниците докажаа корисен ефект на оваа навика врз нашето здравје!

Една неодамнешна американска студија излезе со интересни резултати кои покажаа како да се држиме за рака со партнерите влијае на нас. Имено, кога сме лути, тажни или исплашени, ги земаме нашите партнери за рака да се утешиме на овој начин, а научниците од Универзитетот во Вирџинија открија зошто е тоа така и зошто е добро да се прави тоа.

Психологот Џејмс Кохан спроведе експеримент со 16 среќно оженети жени и нивните сопрузи. Тие биле изложени на стресни ситуации, а психологот за тоа време ја набудувал работата на нивниот мозок на мониторот предизвикувајќи мал електричен кретен и гледајќи како женскиот мозок реагира кога не држи никого, кога држи рака на странец и кога го држи партнерот.

Резултатите покажале пониско ниво на стрес додека жената држела рака на странец, а количината на стрес била уште помала кога тие ја држеле раката на својот партнер.

Затоа, ако досега не сте се држеле за раце, започнете да го правите тоа, бидејќи, судејќи според истражувањето, оваа навика ќе биде корисна за нашето ментално здравје.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Големите кардигани станаа омилена облека на ѕвездите. Есента е сезона на кардиган. Но, додека се движиме кон зимата, пријатниот дел од гардеробата ги менува...

Cotton Club

По кратка пауза поради коронавирусот, Меланија Трамп повторно му се придружи на сопругот на претседателската турнеја. Како и секогаш, таа го поддржа својот сопруг...

Cotton Club

Комбинациите на облека на sвездите на уличниот стил имаат многу да ни кажат за модата и трендовите секоја сезона, а тоа не се однесува...

Fool Moon

Серијата „Сексот и Градот“ својата прва епизода ја емитуваше за 6 милиони гледачи ширум светот на 6 јуни 1998 година. Со текот на времето,...

Advertisement