Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Непознат руски милијардер ja купи една од најскапите вили во Велика Британија

Неименуван руски милијардер купи прекрасна, неокласична луксузна вила Виндзор Парк Хол, која официјално е една од најголемите продажби на недвижнини во Велика Британија …

Сместена во Енглефилд Грин, спроти паркот Виндзор и неколку десетици метри од замокот Виндзор, зачудувачката вила е изградена на седум хектари уредени градини. Овие градини имаат формални тревници, одржувана жива ограда, водени елементи, фонтани, тениско игралиште и приватен хелиодром.

Импресивниот имот е реална фантазија за многумина, со сè што може да се замисли и очекува од аристократски имот – мермерни бањи, гардероби за прошетки и тука се сите модерни придружни елементи, како приватно кино, куглана, теретана, базен дизајниран во стилот на портокал со врата што води кон балкон и прекрасна зелена патека, заедно со сауна.

Историјата на овој имот потекнува од времето на Викторија, кога оригиналната зграда била изградена на прекрасно парче земја и му припаѓала на лордот Клајв Бали, баронот Бали од Сефтон, кој ја создал својата империја како сопственик на брендот Dunlop Tyres, помеѓу 1945 и 1967 година. Лорд Бали успешно го претвори брендот во познато меѓународно име со над 70.000 вработени, задолжени за опремување на половина од британскиот пазар во текот на 1950-тите.

За да ја промовира својата деловна активност, Лорд Бали организирал големи забави во неговата вила, настани насочени кон специјални клиенти, како брендовите Rolls Royce, Bentley и Jaguar, едни од најголемите производители на автомобили на островот. Оригиналната вила целосно падна во заборав и дури во 2012 година на истата парцела беше изградена нова зграда со неокласичен дизајн, инспирирана од фасадите на славната куќа Винфилд и куќата Остерли Парк во Ислерворт, позната како Виндзор Парк Хол.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement