Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Најубавиот и најскапиот шаховски сет во светот

Австралискиот уметник и златар Колин Барн верува дека шахот, како стратешка игра што ја уживаат милиони луѓе ширум светот, заслужува луксузен изглед, па затоа го создал најскапиот сет досега…

Всушност, неговата креација е единствена и се вика Pearl Royale, а доаѓа со цена од 4 милиони долари. Шаховскиот сет ќе биде ограничен на само три сета, од кои секоја ќе биде обележана, нумерирана и потврдена од самиот уметник. Додуша, создавањето на цел шаховски сет од метал и скапоцени камења, секако не е лесен потфат.

Процесот на производство беше неверојатно предизвик поради неуморното внимание посветено на деталите. Секоја фигура е покриена со прекрасни скапоцени камења кои се собрани низ целиот свет, додека обликот на фигурата е изработен од 18-каратно бело злато и нагласено со скапоцени дијаманти.

Кралски сини сафири и црно-бели бисери од Јужното Море биле користени за обојување на секоја фигура, инспирирајќи го истовремено и името на овој сет. Долната страна на сликата е исто така внимателно дизајнирана и има високо квалитетни дијаманти. Шаховската табла е создадена од кристално стакло.

Инаку, најскапиот шаховски сет беше претставен само еднаш минатата година во уметничката галерија во Беверли Хилс.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Гордон Рамзи, sвездата на Hell’s Kitchen, откри дека неговиот најнов британски ресторан има на располагање прилично скап хамбургер. Имено, 54-годишниот Ремзи преку својот профил...

Cotton Club

Иако не се забавувала како што знае таа обично, славната пејачка се облече за нејзиниот голем ден во диско комбинација инспирирана од ноќни стилови,...

Fool Moon

Нивната природа е да бидат бестрашни, во согласност со нивните цели и амбиции… Иако ги поврзуваат три различни елементи, вода, воздух и оган, жените...

Fine Living

Замислете да шетате низ Лувр во Париз, во еден момент, застанувате, да им се восхитувате на најпознатите уметнички дела во светот, покажувајќи со прстот...

Advertisement