Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Најскапите празнични украси во светот

Секое семејство во светот има свои празнични традиции…

Некои семејства се собираат на празнична трпеза во пресрет на празниците, некои пак спакуваат и отвораат подароци заедно, додека некои заедно ги украсуваат новогодишните елки и нивните домови. Бројни семејства поседуваат и украси кои се пренесуваат од колено на колено, претставувајќи визија за сосема друго време и криејќи приказни за изминатите години.

Внимателно се отвараа секоја година од кутиите и заштитната хартија, држејќи го секое во рака, каде ние самите се сеќаваме на празниците што доаѓаа и заминаа, на најблиските што беа со нас и кои можеби некој од нив не напуштија, но, понекогаш се прашувавме како толку мало парче стакло и пластика може да содржат многу само по себе.

Сепак, има луѓе во светот кои најмногу го ценат луксузот, богатството и квалитетот на изработката, кои секоја година ја збогатуваат својата новогодишна елка или украсен празник со нов примерок. Овој пат, решивме да ги споделиме со вас петте најскапи празнични украси, кои можете да ги откриете во нашата галерија.

Diamond Christmas wreath by Pasi Jokinen-Carter (US$3.8 million)

Воведен за прв пат во 2013 година, овој Божиќен венец не личи на било кој друг, бидејќи крие 40 дијаманти и рубини. Со дијаметар од 60 см, венецот е распоред на гранчиња од боровинка, ловор, еукалиптус и бршлен. Финскиот цвеќарник на кралското семејство, Паси Јокинен-Картер, исто така, го украси со прекрасни цвеќиња на Хелеборус, со цел да ги нагласи дијамантите на посебен начин.Вкупно, овој венец тежи 138,83 карати, со 17,49 карати рубини и 3,03 карати жолти дијаманти.

Solid gold Christmas tree by Ginza Tanaka (US$4.24 million)

Јапонската златара Гинза Танака се здоби со голема репутација во светот благодарение на создавањето новогодишни елки од чисто злато. Во 2006 година, тим занаетчии од оваа марка ја претставија својата прва елка направена од чисто злато, која тогаш вредеше 850 000 долари. Во 2012 година, на прославата на 110-годишнината од Волт Дизни, тие ги воодушевија своите обожаватели со уште поспектакуларната новогодишна елка, проценета на 4,24 милиони долари. Дрвото било високо 2,4 метри, тежело 40 килограми и носело неколку иконски карактери со потпис на Волт Дизни.

Gold Santa figurine by Ginza Tanaka (US$1.8 million)

Кому му е потребен Дедо Мраз облечен во црвено-бело, кога може да биде направен од чисто злато? Гинза Танака, претходно споменатиот бренд, успеа повторно да нè воодушеви во 2007 година, кога ја создаде својата прва фигура на Дедо Мраз од чисто злато. Како што дознаваме, занаетчиите работеле на тоа три месеци и користеле неколку дијаманти од 1,7 карати. Фигурата е висока 41 см и тежи неверојатни 20 килограми.

Diamond-studded Christmas star by 77 Diamonds (US$947,705)

Висока 20 сантиметри и ширина 13 сантиметри, оваа Божиќна sвезда е најлуксузната и најскапа декорација што може да се најде на врвот на елката. Лансиран во 2015 година од брендот 77 Diamonds, ќе му даде посебна искра на вашиот празничен амбиент. Украсен е со повеќе од 280 дијаманти, додека неговите клиенти можат да ја изберат нивната боја. Централниот дел на ѕвездата може да се извади и да се носи како ѓердан, што дефинитивно придонесува за празничната атмосфера.

 Christmas bauble by Mark Hussey (US$110,000)

Да бидеме искрени – Божиќните топки отсекогаш биле гламурозни, но оваа што ви ја претставуваме сега достигнува едно сосема ново ниво. Создадено како дело на Марк Хасеј, се смета за најскапиот празничен украс и е нагласено со повеќе од илјада дијаманти и 188 рубини, создавајќи прекрасна шема на снегулка.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Cotton Club

Историски момент. Бајден официјално стана 46-от американски претседател. Политичарот положи заклетва во Вашингтон, а со него ја презеде Камала Харис, првата жена што стана...

Advertisement