Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Најлуксузната вила за љубителите на снег и зима

Ако сте љубител на скијање и ги сакате планините, тогаш веројатно се радувате на првите сериозни врнежи од снег…

Сепак, иако не можеме точно да ви кажеме кога тоа ќе се случи, можеме да ви претставиме куќа од соништата што ќе одговара на вашиот вкус, а која сега е достапна за купување по цена од 38 милиони долари. Вилата се наоѓа на американскиот запад, во подножјето на планината Монитор Боул во државата Јута и е внимателно конструирана буквално со секоја погодност за планинско живеење. Виткана и загреана патека ве води кон покриен трем, лоциран недалеку од паркинг со дваесет места и две гаражи на две нивоа. Едниот од нив има поткровје и вграден лифт, додека другиот има потенцијал да постави лифт. Покрај тоа, има дополнителна гаража за целата ваша опрема за снег и скијање.

Вилата позната како „Monitor’s Rest“, има површина од околу 1.800 квадратни метри каде нуди доволно простор за едно семејство и нивните гости со своите седум спални соби. Едната е сместена во посебна кула за набљудување, а другата во куќа за гости што има своја кујна, трпезарија и дневна соба. Во главната вила, master спалната соба има луксузно купатило со поглед на планина, како и опремени гардеробери. Исто така, има четири дополнителни спални со крал со сопствено купатило, како и една соба со дури осум кревети со трокреветна бања.

Покрај сите детали што ви се потребни за скијање, вилата може да ви понуди качување по карпа, флексибилно спортско игралиште, куглана со дигитален систем за следење и симулатор за голф Full Swing. Кога ќе се уморите од еден ден поминат на снег, ви предлагаме да ја посетите теретаната со отворен/затворен базен, двор и неверојатна глетка, пештера со хималајска сол, ладен базен, топла када, амам, ледена фонтана, инфрацрвена сауна или просторија за масажа.

Велнес во оваа вила ги надминува своите понуди во бањата, благодарение на специјалниот систем „Delos Darwin“, кој го синхронизира осветлувањето со деноноќниот ритам на телото, што ќе го регулира нивото на серотонин, допамин и мелотонин, со што ќе се подобри квалитетот на вашиот сон и целокупното здравје. Покрај тоа, тој има системи за филтрирање на вода и воздух, кои ги отстрануваат загадувачите и ги деактивираат патогените и бактериите.

На главното ниво на вилата има рафиниран кул со бар, маси за пинг понг и билјард направен по мерка, пловечки камин и модуларни, стаклени идови. Удобната дневна соба лесно се трансформира во ваш сопствен домашен театар, додека библиотеката украсена со дрво и кожа, многу лесно ќе ве маѓепса и ќе ве вовлече во светот на имагинацијата.

Кујната е украсена со независен остров и италијански апарати Morrone, а има и вградена рерна за пица. Во надворешноста, пејзажот содржи автохтони сорти на растенија, зрели четинари, како и загреани тераси со елементи за пожар.

Шлаг на тортата од оваа приказна е секако фактот дека Fire Tower кулата има ложа со специјален бар, кој гледа према прекрасните планини и долини. Што повеќе би сакале?

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Изборот на топла и модерна јакна е задача број еден во текот на зимата. Затоа, јакните, палтата и крзнените бунди секогаш се на врвот...

Fine Living

Хотелот The Europe се наоѓа на брегот на Лох Леин, еден од најубавите во југо-западниот дел на Ирска. Совршено закотвено во пределот, помеѓу пространствата...

Fool Moon

Далај Лама XIV – духовен лидер на луѓето од Тибет, писател, филантроп, социјален активист и добитник на Нобелова награда. Тој е роден во сиромашно...

Route 66

Ако направевме список со чисто создадени британски работи, твид веројатно ќе беше во првите пет… Овој материјал може да има скромни почетоци од 18...

Advertisement