Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

НАСЛЕДНИЧКАТА НА WALMART ИМА ЈАХТА ВРЕДНА 150 МИЛИОНИ ДОЛАРИ…

Луксузната јахта на наследникот на малопродажниот синџир Walmart е вистинско пловечко чудо и најголемата јахта некогаш изградена во САД од 1930-тите.

Водечкиот брод Derektor, првично познат како Cakewalk, претрпе обемна ремонт во британското бродоградилиште Pendennis. Резултатот беше јахта, која моќната двојка Ен Волтон и Стен Кроенке, кои заедно го поседуваат фудбалскиот тим Лос Анџелес Ремс, ја крстија -Aquila. Се верува дека Ана не заштедила пари кога станува збор за извонредно реновирање на ентериерот благодарение на дизајнерското студио RWD и дизајнерката Сузан Јанг.

Таа инвестираше милиони долари во реконструкција на занает за задоволство, претворајќи го во раскошна пловечка вила вредна 150 милиони долари. Ремонтот траеше 12 месеци и на јахтата работеа над 1.000 луѓе.

Оваа прекрасна промена не остана незабележана, а Aquila стана добитник на Светската награда за супер јахта за 2017 година.

Што ја прави јахтата Aquila вредна за награда?
За почеток, јахтата долга 85,6 метри не само што има четири палуби и доволно простор, туку секоја палуба е посветена на одредени активности. Напредната палуба за сончање нуди големо џакузи, дневен бар и просторија за третмани, а задните палуби се опкружени со трпезарија на отворено, области за релаксација и дружење.

Со оглед на тоа што новите сопственици на Aquila се едни од најбогатите луѓе во Америка, не е изненадување што палубата на сопственикот е целосно редизајнирана за да одговара на нивниот стил. Примарниот апартман има приватна палуба од 60 квадратни метри со поглед на лакот. Нуди и соба за масажа, фризерски салон, две бањи и работна соба.

Имајќи ја предвид рекреацијата и удобноста на своите гости, Aquila има седум кабини кои нудат сместување за 12 гости кои ги опслужуваат 28 членови на екипажот. Благодарение на додавањето на импресивен нов бар наречен London Bar, Aquila ја прикажува впечатливата атмосфера на ексклузивен клуб со теретана, две соби за масажа и великодушно џакузи.

Има кино за оние кои сакаат да го поминуваат времето во затворени простории, каде огромен екран од 85 инчи го привлекува фокусот. Спротивно на тоа, активностите на отворено во клубот на плажа нудат многу забавни играчки за вода, идилични за мрзливите денови на сонце.

Aquila е придвижуван од MTU мотори со моќност од 3306 КС, секој што му дава максимална брзина од 18 јазли и брзина на крстарење од 15 јазли ,Aquila исто така, има цврст челичен труп и алуминиумска надградба како и другите суперјахти.

Но, тука завршуваат сличностите на јахтата Aquila со другите елегантни мегајахти. Ентериерите се опремени со невидени детали кои го надминуваат луксузниот тапациран мебел и вкусното осветлување. Несомнено, лустерот со „водопадот“ е ѕвезда на јахтата. Се спушта низ четири нивоа од палубата за сончање до долната палуба и дава природни глетки кои се надвор од тешката конкуренција. Сјајните бел мермерни подови рефлектираат парчиња светлина како доказ за нејзината големина.

Друга карактеристика е подот за забава. Целиот кат на јахтата Aquila е резервиран само за забава. Ако тоа не беше доволно хедонистичко, има машини за чад, лајт шоу и штанд за диџеи.

Според извештаите, потребни ви се најмалку 945.000 долари за да изнајмите и да уживате во луксузот на мегајахтата Aquila една недела.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement