Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Монументално чудо на висина од 703 метри! Ова ќе биде највисокиот облакодер во Европа

Видикот на Lakhta Center II треба да биде највисок во светот со височина од 590 метри.

Шкотската компанија Kettle Collective објави дека ќе го изгради вториот највисок облакодер во светот во Санкт Петербург, Русија – и највисокиот во Европа со име Lakhta Center II. Облакодерот за ликвидација треба да биде висок 703 метри, што е за 125 метри пониско од сегашниот светски рекордер Burj Khalifa во Дубаи.

Но, за разлика од Burj Khalifa чиј видиковец се наоѓа на 148-от кат на облакодер на висина од 555 метри, и Shanghai Tower
која има простор да го набљудува овој кинески град на висина од 562 метри – видиковецот на Lakhta Center II треба да биде највисок во светот на висина од 590 метри.

Целиот облакодер ќе има 150 ката и ќе вклучува станбен и деловен простор, како и место за одмор. Исто така вклучува и лифтови за автомобили за да можат индивидуалните сопственици да ги паркираат своите лимени миленици во сопствените станови.

Според архитектите Тони Кетл, Lekhta Center II треба да стане одржлив образец за дизајн за идните глобални градежни проекти.

Тони Кетл е еден од архитектите кој соработувал и на дизајнот на првиот Lakhta центар во Санкт Петербург, и кој, со висина од 462 метри, во моментов се смета за највисок облакодер во Европа. Првиот центар Lakhta е седиштето на руската компанија Гаспром.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement