Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Модерен стан со француска привлечност

Создаден како дело на Оксан Салберг – Вашнаџе, руски дизајнер на ентериер и основач на московското студио O2 Design, овој модерен стан се состои од живописни бои и добро избалансирани контрасти.

Инспириран од францускиот минималистички стил, дизајнот на ентериер има одлична палета на бои и смел избор на модели, кои ги нагласуваат модерните линии на осветлување и дизајнот на мебел во секоја соба. Изгледот на станот е многу едноставен – тоа е трособна единица со две спални соби и дневна соба во комбинација со кујна. Желбата на сопственикот беше ентериер со модерен и угледен стил. Преку жива шема на бои, овој импресивен проект за внатрешен дизајн се вклопува бидејќи боите на модерното движење совршено се вклопуваат во современиот стил.

Дневната соба е центарот на овој проект. Палетата на бои е полна со светли акценти на жолта и сина, златна и зелена боја, кои се „поизразени“ поради белата позадина на sидовите и таванот. Во центарот на оваа област се наоѓа впечатлива тркалезна маса со отворена метална основа, со калено димено стакло потпрено врз основа на сјаен нерѓосувачки челик, што е дело на брендот Boca do Lobo. Просторот исто така располага со живописна жолта фотелја и килим со дезен што го имитира изгледот на каменот.

Покрај дневната соба е подеднакво еклектична трпезарија, која е совршен спој на живописен модерен мебел од најпознатите иконски брендови, како што се столчињата Bonaldo и масата Cattelan Italia. Софистицираниот и аристократски стил на овој простор е создаден благодарение на современото уметничко дело, кадифените завеси и уникатниот лустер од „Delightful Lighting Brand“ кој виси над трпезариската маса.

Кујната е понеутрална во бои со прави линии, светли и темни неутрални тонови и дрвени акценти. Претставува нешто како тишината помеѓу бурата од бои на други области. Живописни жолти столици и сини завеси се одличен акцент на оваа кујна, што рефлектира како еколошките мотиви и луксузните допири можат совршено да се вклопат.

Овој сјаен и радосен дизајн на ентериер покажува како изненадувачка шема на бои, стилски парчиња мебел и импресивни современи уметнички дела можат да се спојат и да ја оживеат убавата куќа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Бела Хадид, една од најуспешните модели на нејзината генерација, со лице кое е изразено и уникатно, бара нов дом во Њујорк… Како една од...

Green Tea

Рибата се смета за една од најздравите намирници во светот. Богата е со протеини (кои, патем, подобро се апсорбираат отколку од месото), здрави масни...

Cotton Club

Супермоделите Ирина Шајк и Карли Клос одамна станаа икони на стилот и надвор од модната писта. Тие честопати се појавуваат на улиците на светските...

Route 66

McLaren штотуку претстави нова верзија на својот тркачки модел 720S GT3, кој не е ограничен со правилата и прописите на GT3 трките… Запознајте го...

Advertisement