Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Модерен стан во Лондон кој освојува со својата „есенска“ топлина

Ако се потсетиме на успешните дизајнери на новата генерација, тогаш Никола Обеид сигурно нема да отсуствува од листата. Активен неколку години во областа на архитектурата, тој многу добро знае како да ја заземе својата лична позиција во секој проект што ќе го преземе.

Неговиот интерес за дизајн е поврзан со исклучително интересна мешавина на различни стилови – од винтиџ до модерен и од еклектичен до минималистички. Лондон е неговата база и неодамна се обврза да дизајнира стан во „срцето“ на градот. Станува збор за стан во сопственост на младо семејство, кое живеело со години во едно затскриено село во Англија.

Откако долго време ја проучуваа работата на дизајнерот, сопствениците заклучија дека е најдобро повторно да се даде „живот“ на овој стан, кој бил празен неколку години. Уште од почетокот веруваа дека ќе создадат целосно функционална средина во која ќе поминат единствени моменти на релаксација со своите деца. Се разбира, тоа и се случи!

Откако детално ги испита просторите, дизајнерот одлучи да создаде тотален амбиент кој се издвојува по елементите на микс и натпревар, комбинирајќи импозантни материјали кои постоеле во областа на архитектурата со векови и ќе продолжат да постојат – како мермер – со ултра модерна линии за основна удобност.

Сега, просторите се карактеризираат со непретенциозен луксуз од минатите децении, кој денес е екстремно избалансиран. Импресивни се прекрасните украси, преголемите уметнички дела на sидовите, сложените елементи што ја красат секоја површина, експресивниот карактер на некои места и успешното спојување со бои и текстури на софи и кревети.

Гледајќи го резултатот, можеме со сигурност да кажеме дека финесата и удобноста се главните херои на овој стан. Платно од земјени тонови кои добија димензија со интензивни тонови, златни детали кои даваат елегантен карактер, но и меки ткаенини на теписи, софи и кревети го прават станот ултимативниот есенски простор на кој секој би позавидел.

Користејќи сè горе наведеното, креиран е удобен простор со интензивни земјени тонови и уметнички дела кои ја покажуваат нивната љубов кон уметноста. Сето ова придонесе да се обезбеди идеален удобен простор за зимските месеци, со прекрасен поглед на централните улици во Лондон.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement