Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Модерен пентхаус во Монако како совршен сојуз на елеганција и луксуз

Кога помислувате на Монако, сигурно размислувате за најбогатите луѓе во светот, кои безгрижно возат покрај крајбрежјето во своите скапи кабриолети, носејќи уште поскапи часовници и облека, уживајќи во целата убавина што ја нуди животот…

Затоа, животот во Монако се чини дека е нешто сосема поразлично од постоењето во остатокот од светот – по дефиниција, тој е проткаен со луксуз, декаденција и раскош, и токму тоа го докажува новиот современ, модерен пентхаус Caffe Latte, што е совршена дефиниција за елеганција и гореспоменатиот луксуз, со додавање на функционалност и едноставност. Овој простор е исполнет со неутрални и пријатни тонови, со цел да им обезбеди на своите сопственици удобност и хармонија преку минималистичка и уникатна естетика, која ќе ви послужи како чиста инспирација.

Пентхаусот се состои од пространа влезна област, убаво осветлена трпезарија и дневна соба, рафинирана кујна, луксузна главна спална соба, детска соба, извонредно опремена бања и канцеларија. Во описот на проектот се вели: „Во денешните домови, модерните ентериери се удобни и гостопримливи, без да бидат пренатрупани и темни“.

Современиот влез во пентхаусот се смета за брилијантна можност да ги изненади гостите – тоа е очигледно најдобрата просторија во овој проект за прикажување уметнички дела и луксузни парчиња мебел, што претставува само почеток на приказната која штотуку започнува. Удобноста, минимализмот и просторот го дефинираат овој дел од станот, генерирајќи мирна атмосфера, покриена со неутрални тонови.

Дали некогаш ќе излезе од мода дневна соба во неутрални тонови? Се сомневаме во тоа. И покрај палетата на бои без светли тонови, дневните простории од овој стил се практично неограничени простори, во кои главни ликови се слоеви, текстури и парчиња мебел, што овој стан сигурно ги потврдува. Удобноста, модерноста и функционалноста тука се совршено избалансирани, создавајќи топол амбиент.

Кога ќе дојде време за семејна вечера, најсреќната просторија во која можете да се најдете е дефинитивно трпезаријата. Во овој пентхаус, тој е отворен, неутрален, практичен и удобен, содржи сè што ви треба за максимално уживање.

Кујната е просторијата што најмногу се користи во секој дом, затоа мора да биде посветена на функционалноста и истовремено удобноста. Покрај главните и корисни кујнски апарати, клучна е и една убаво дизајнирана кујна. Со своите чисти и прави линии, навистина привлекува внимание со украсните финиши.

Бањата е друга просторија што може да го промени целиот амбиент во еден дом, но и во вашата рутина за убавина, со помош на мали измени или општо реновирање. Уште еднаш, во случај на овој пентхаус, едноставноста, модерноста и функционалноста се родија од навидум самохрана мајка, исполнувајќи го просторот со чувство на спокојство.

Главната спална соба е идеално место за одмор и релаксација по долгиот и напорен ден, кој благодарение на неговите паметни декоративни подобрувања и добро избраните парчиња мебел, неутралните тонови и шик-парчињата на осветлување, изгледа како вистински личен рај. Удобното место за седење што го краси, доби огромен тросед и централна маса како нејзини главни елементи, идеални за уживање во приватни разговори, добра книга или филм. Покрај горната спална соба и бања, секоја жена сака да има и вградена гардероба, чиј дизајн одговара на бројни барања и желби.

Детската соба во овој случај не е создадена како нешто надвор од реалноста – само по себе, таа содржи рамнотежа на детската фантазија и практичност, стил, удобност и безбедност, нудејќи им на децата идеално место за растење во кое лесно ќе ги реализираат сите нивни соништа.

Како што научивме во изминатите години, работниот простор во домот е нешто што полека, но сигурно станува неопходен дел од апсолутно секој дом. Едноставно кажано, во денешно време, треба да имаме барем еден агол каде што можеме целосно да се концентрираме на нашата работа, без непотребни одвлекување внимание.

На крајот, можеме да кажеме дека новиот пентхаус Caffe Latte е инспириран од модерниот стил на декорација, дефиниран од едноставност, суптилна софистицираност, употреба на текстил и чисти линии, потенцирајќи го неговиот простор, наместо работите што го исполнуваат. Современиот дизајн на станот е од клучно значење за функционалноста на секоја од неговите простории, а тој е дополнително нагласен со неутрална палета на бои, претставувајќи прекрасна трезвеност, погодна за сечиј вкус.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement