Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

МИЛИОНЕРОТ РИЧАРД БРЕНСОН ЌЕ ОТВОРИ ЛУКСУЗЕН ХОТЕЛ ВО ШПАНИЈА…

Ричард Бренсон носи малку повеќе луксуз на шпанските Балеарски Острови.

Британскиот милијардер Ричард Бренсон и неговата компанија Virgin Limited Edition, која моментално надгледува седум врвни одморалишта ширум светот, штотуку објавија дека градат нов хотел во Мајорка. Наменет да биде отворен во летото 2023 година, новиот хотел е дел од имотот Сон Буњола од 810 хектари, кој е на списокот на светско наследство на УНЕСКО во планините Сера де Трамунтана.

Наречен едноставно Son Bunyola Estate, хотелот се заснова на постоечка куќа која датира од 15 век. Полн со шармантни, оригинални карактеристики, новиот бутик хотел ќе се состои од 28 соби, два ресторани, трпезариски тераси, салони и базен. Покрај тоа, има три одвоени вили – Sa Terra Rotja, Sa Punta de S’Aguilla и Son Balagueret – кои веќе се на имотот, нудејќи три или четири спални соби и, се разбира, малку повеќе приватност.

Изградбата на хотелот всушност започна минатиот јуни со помош на Gras Architects и Rialto Living од Мајорка. Тимот се фокусираше на реставрација на постојните структури, притоа користејќи локални материјали и техники.

Virgin Limited Edition, исто така, има вградено неколку одржливи карактеристики во хотелот. За почеток, топлата вода ќе се загрева со енергија собрана од системите за климатизација и ладење, додека бојлерот ќе се напојува со рециклирано дрво. Во меѓувреме, новиот систем за управување со зградите ќе го следи и контролира осветлувањето, климатизацијата и потрошувачката на енергија.

Освен за сместување, имотот се наоѓа во една од најпрестижните и заштитени подрачја во регионот. Опкружен со цитруси, бадеми и маслинови дрвја, нуди и спектакуларен поглед на медитеранскиот брег и живописната природа. Освен тоа, на само неколку чекори е од познатиот ресторан на карпата на Мајорка, Са Форадада, кој служи паела, свежа морска храна и други вкусни јадења подготвени на традиционални начини.

„Северозападниот брег на Мајорка отсекогаш бил посебно место за Ричард Бренсон и Virgin Limited Edition“, рече Џон Браун, извршен директор на Virgin Limited Edition, во изјавата. „Апсолутно сме среќни што имаме можност да го реновираме ова прекрасно место, да и оддадеме почит на неговата богата историја и со нетрпение очекуваме да дочекаме уште еден мал луксузен хотел во нашето портфолио.

Son Bunyola Estate ќе биде првиот имот на Virgin Limited Edition во Шпанија.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement