Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Манекенка откри на каков необичен начин го користи мајчиното млеко

Знаевме дека мајчиното млеко е најдобриот избор за храна за бебиња, но моделот Џоди Тарнер-Смит во интервју за Вог откри уште една од неговите нови и многу интересни цели. Имено, таа призна дека става издоено млеко во серумите на лицето, кои се користат за подмладување и нега. Имено, 34-годишната манекенка и мајка на 4-месечното девојче Џанаи, како што рече, најпрво темелно го чисти лицето, а потоа на кожата ѝ става серум базиран на алое вера, на кој му додава – сопственото млеко.

Иако на некои им изгледа чудно, за дематолозите, сепак, позитивниот ефект на мајчиното млеко не е изненадување. Д-р Стивен Виктор, дерматолог од Виктор центарот за регенеративна медицина во Њујорк, изјави за Today.com дека мајчиното млеко содржи хормони и антиинфламаторни состојки кои се добри за кожата и ја прават понежна и поздрава.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и...

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...