Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Луксуз на небото, Four Seasons – Гуанзу

Во јужна Кина покрај реката Перл лежи распространетиот град Гуанѕу. Како еден од најнаселените градови во Кина со широк спој на култура, бизнис, трговија и кујна, таа е единствена дестинација што секој глобален патник не смее да ја пропушти. За незаборавен и луксузен престој во срцето на градот, нема подобро место од Гуанѕу, Four Seasons.

Four Seasons Guangzhou Hotel Lobby - The Luxury Lifestyle Magazine
Хотел Four Seasons, Гуанзу, Кина


Поставена во рамките на кулата ИФЦ (Меѓународен финансиски центар), Гуанзу Four Seasons зафаќа 69 -ти до 103 -ти кат. Посебен влез на приземјето на кулата ве носи до главниот лоби на Four Seasons со пред бирото/консиержот на хотелот. Лифтовите се отвораат кон Атриум – бар и салон на 70 -тиот кат – и на неколку чекори зад аголот има експанзивно атриумско лоби украсено со луксузни седишта, прекрасен ѕид со уметнички детали, модерна уметност и елементи на водите, со директен поглед нагоре кон стаклениот таван. Благодарение на поставувањето на Four Seasons на горните катови на структурата заедно со sидовите на прозорците од подот до таванот, природната светлина го краси просторот и секој кат од хотелот. Безбедно е да се каже дека нема други градби во Гуанзу кои можат да се пофалат со таков дизајн и луксузен амбиент.

Истото ниво на осмислен дизајн и софистицираност се преведува во секоја од хотелските соби. Почнувајќи со Стандардна просторија, можете да очекувате луксузни удобности, вклучително и кадифени комплети за кревети, телевизори со рамен екран, машина за еспресо, мермерни бањи со полни кади и многу повеќе. Со сите соби однадвор од хотелот, сигурно ќе имате неверојатен поглед – без разлика дали е онаа на реката Перл, Кантонската кула или центарот на Гуанзу. Ноќе, градот свети на неверојатен приказ што ги отвора очите што ја поставува сцената на еден од најважните пристанишни градови во Кина.

Canton Tower, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Вечера
Кога станува збор за кујна во Гуанзу, Four Seasons, … од каде да започнеме ?! За почеток, секој ресторан има директен поглед на градот, така што сигурно ќе уживате во знаменитостите и вкусовите во изобилие. Почнувајќи со појадок, можете да се одлучите за јадење во соба или посета на трпезаријата од 72-ри кат за мени или шведска маса. Опциите се навистина бескрајни, од типични западни чинии како што се омлети и зрна, до омилени од Азија како егзотично овошје и dim sum (вид на храна: дамплинг). За оние кои бараат обичен простор за јадење, Кафе Мондо служи традиционална кујна инспирирана од Италија, заедно со некои азиски специјалитети. Кумои, јапонскиот ресторан на хотелот е исто така отворен за ручек или вечера и содржи јадења од суши, тепањаки и јакитори. Ако сте за морска храна, ресторанот „Фати“ на 100 -ти кат ќе ја постави сцената точно. Во Catch, приватни трпезарии се достапни за поинтимно опкружување или специјална пригода. Последно, но сигурно не и најмалку важно е Yue Yue Heen, кантонскиот ресторан со Мишелин ѕвезда предводен од готвачот Mai Zhi Xiong. Како што би се очекувало од ресторан со Мишелин ѕвезди, услугата и храната се навистина исклучителни. Не сакате да го пропуштите нивниот избор за гурмански чај или секогаш прекрасниот дим -сум.

Breakfast at The Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Појадок во The Four Seasons, ГуанзуIn-Room Dining at The Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine


The Atrium Afternoon Tea at Four Seasons Guangzhou China - The Luxury Lifestyle MagazineВечера во соба во Four Seasons, Гуанѕу

Суши во Four Seasons, ГуангжуSushi Lunch at Kumoi, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Типанијаки телешкоTepanyaki Beef at Kumoi, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Кумои ресторанKumoi at The Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Десерт во АтриумAfternoon Tea for Two at Atrium - The Luxury Lifestyle Magazine

Шсрдоне во Catch, 100ти катChardonnay at Catch Restaurant, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Риба на пареа во Catch РесторанSteamed Fish at Catch, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Yue Yue HeenYue Yue Heen at Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Хуа Спа и Велнес

Four Seasons не би бил комплетен без елемент на здравје и благосостојба. За време на престојот, ќе сакате да уживате во сите удобности и спа услуги што се нудат на велнес кат. Во Хуа Спа, можете да изберете од различни средства за лице, масажи, терапија со топлина и вода, природни лекови и третмани за тело. Специјалитетите што ги препорачуваме вклучуваат Масажа со кавијар за лице и арома терапија, со што ќе се чувствувате збогатени со спокојство. Целосна сала опремена со кардио, тренинг со тегови и фитнес машини е достапна за сите гости во текот на нивниот престој. Можете исто така да пливате на работ на хоризонтот од самрак до доцна во ноќта на базенот на 69 -тиот кат.

Затворен базен

Four Seasons Guangzhou Indoor Pool - The Luxury Lifestyle Magazine

Хуа СпаHua Spa, Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Поглед на хотелотViews from Four Seasons Guangzhou - The Luxury Lifestyle Magazine

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement