Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Луксуз во срцето на пустината Мохаве

Пандемијата нѐ научи да живееме осамено и честопати се чувствуваме непријатно кога сме опкружени со голем број луѓе…

Luksuz u srcu pustinje Mohave

Ако се опуштивте и уживавте најмногу кога сте сами, а во исто време имате навистина длабоки џебови, можеби овој модернистички дом од пет хектари сместен во националниот парк Џошуа Три ќе изгледа како вашиот дом од соништата. Тоа е минималистички скапоцен камен сместен во ништожноста на природната пустина, каде што никој нема да ве вознемирува, освен можеби неколку птици, бубачки, гуштери и змии. Именувана како куќа помеѓу рок или Ел Цементо Уно, оваа вила ќе ве воодушеви со своите удобности и луксуз во срцето на прекрасниот пејзаж на пустината Мохаве. Оваа необична, монолитна зграда е дело на студиото URBARC Design и KUD Properties.

Luksuz u srcu pustinje Mohave

Внатре во куќата има две прекрасни спални соби, две и пол бањи, библиотека и катче за уживање во читањето, а вкупниот простор е 164 квадратни метри. Строгата бетонска надворешност на оваа зграда одржува пријатна температура во внатрешноста, додека прозорците од подот до таванот нудат непречен поглед на пустината, што ќе ви донесе бројни допаѓања на Инстаграм. Стаклените елементи го прават ова живеалиште да дејствува како дел од домот што има своја личност, со додавање врати и елементи од даб, теразо плочки и други акценти. И покрај фактот дека се наоѓа во срцето на пустината, овој дом е исполнет со удобности на модернизмот, апарати на JennAir, електрични ролетни и вградена библиотека.

Luksuz u srcu pustinje Mohave

Особено ни се допаѓа додавањето на туш на отворено што ви дава можност да се обедините со природата, што многу луѓе во урбаните домови го сметаат за чист луксуз. Структурата е изградена од RSG 3-D, така што може да се опише како отпорна на пожар и земјотрес, а истовремено и енергетски ефикасна. Фернандо Силва, претседател на студиото за дизајн URBARC, сподели некои детали за овој дом: „Нашиот клиент сакаше приватност и безбедност, со можност да ужива во погледот на долината. Се чувствуваше навистина добро помеѓу карпите и карпите, па затоа ја избравме оваа локација за куќата “.

Luksuz u srcu pustinje Mohave

„Кога ќе дојде летото, температурите во пустината достигнуваат неверојатни бројки, но во оваа куќа, на пладне, вашата клима може да се исклучи, а вие се чувствувате прилично удобно. Нејзината школка ве штити. Едноставно нема пенетрација на топлина “. Дворот на куќата ви дава можност да уживате во чистиот поглед на ѕвездите што се протега до недоглед.

Luksuz u srcu pustinje Mohave

Замислете како уживате во добра книга, завиткани во удобно ќебе, со чаша вино во рака, заблагодарувајќи се на добрите ,,карти” што ви ги донел животот … Ако оваа слика ви изгледа како нешто што ве прави среќни, знајте дека оваа куќа може да се купи за цена од 1,7 милиони долари.

Luksuz u srcu pustinje Mohave

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement