Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Луксузни трендови во дизајнот на кујна за 2022 година

Од комбинирање материјали до неутрални и зелени тонови – ова се трендовите што ќе сакате да ги имплементирате во вашата кујна.

Како што се приближуваме до крајот на годината, сега е совршено време да се обрне внимание на новите материјали, бои и естетика кои ќе доминираат во следните дванаесет месеци, а уште подобро да се започне со планирање на реновирањето или преуредувањето на куќата.

Кујната е срцето на секој дом, а во 2022 година ќе ја видиме како фокусна точка повеќе од кога било. Следната година, покрај жештините, кујните ќе добијат и луксузен карактер и ќе станат многу повеќе од практичен простор за готвење и јадење.

Откријте кои трендови ќе доминираат во 2022 година кога станува збор за дизајнирање на вашата кујна од соништата во нашата галерија!

Комбинирање на материјали

Можеби некогаш на кујните се гледало како на место каде што се подготвува храна и се собираат семејствата, но покрај таа прекрасна намена, тие денес се и луксузно жариште за многу луксузни домови. Сега сме повеќе подготвени да инвестираме пари, време и внимание во правилниот дизајн, а комбинирањето на неколку внимателно избрани материјали ни овозможува да создадеме уникатни места за готвење.
Помина времето кога кујните се состоеа од соодветни кабинети и контрастни кујнски единици, а новите трендови сугерираат комбинирање на панели од темно дрво со бел даб или рачно обоени ѕидни облоги со луксузни материјали. Со комбинирање на бои и текстури, полесно е од кога било да се додаде уникатен и индивидуален изглед, а во 2022 година ќе се потрудиме да создадеме уникатен кујнски простор со кој можеме да се гордееме.

Изберете зелена боја

Одржливоста е клучен фокус во последно време кога станува збор за дизајнот на домот, но трендот на „зелено“ не е само намалување на јаглеродниот отпечаток или зголемување на енергетската ефикасност. За 2022 година, „одење зелено“ добива побуквално значење, со зелена боја која ќе ги заземе нашите кујнски простори во форма на обоени плочки, смели апарати и, се разбира, многу растенија.

„Statement“ камен

Каменот треба да го добие својот момент во 2022 година, а ова не е првпат да го видиме во нашите кујни, откако веќе неколку години е клучен елемент во декорот на селските куќички.
Ќе видиме дека фабричкиот камен се користи на понови начини, од назабени рабови на работната површина до прозорци и кујнски острови. Овој тренд сигурно ќе ги задоволи љубителите на минимализмот и понеутралната палета на бои. Тоа е лесен начин да додадете елеганција и софистицираност во вашата кујна.
Ако не сте сигурни од каде да започнете, тогаш едноставниот камен и мермерен мијалник ќе биде одлично парче кое сигурно ќе ги собере сите комплименти, а ако е направено од ист материјал како вашата работна плоча, ќе обезбеди кохезивен и модерен погледнете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement