Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Луксузна оаза на Истра, во чија врвна понуда е вклучено и сопствено производство на пури

Постои изрека дека „една чаша виски и цигара дневно е рецепт за долг живот“ и сите љубители на луксузот и чистиот хедонизам кои, како и многу познати кул ликови, како холивудските актери Џек Николсон, Ал Пачино или Метју Меконахи, не кријат колку уживаат во синкавиот облак од чад. Во ред, ретко која жена ќе признае дека нема подобра (и посекси!) сцена од маж кој држи пура во раката.

Meneghetti Wine Hotel & Winery: The Pearl of Croatian Tourism –  Diplomacy&Commerce

Луксузниот хотел „Meneghetti Wine Hotel & Winery“, кој секоја година привлекува многу хедонисти и гастрономи ширум светот со својата убавина и понуда, додаде уште една новина во својата луксузна понуда оваа година, покрај стандардните рафинирани и наградувани вина и маслинови масла – Meneghetti Valle d’Istria – извонредно произведени пури. И дури 8 од нив!

И само површен поглед на фотографиите на познатите кул ликови како Брус Вилис, Морган Фримен или Џек Николсон со пура во раката ќе ја разгори фантазијата дури и на најтешките поборници за здрави навики. Зашто, момците од пури отсекогаш биле, се и ќе бидат – секси.

Впрочем, како би изгледал Ал Пачино во култниот филм „Кум“ без пура? Нема конекција! Симбол на луксуз, престиж и Куба, пурите со векови се едни од омилените пороци, а уживањето во врвна пура е како уживање во врвно вино. Тие тоа многу добро го знаат во луксузниот Istrian Meneghetti Wine Hotel & Winery, кои додадоа уште една новина на нивната богата понуда.

Dining | Meneghetti | Wine Hotel | Istria

Тоа се рачно изработени пури Meneghetti Valle d’Istria, со најголема грижа, прецизност за чие производство се користеше најдобриот тутун од различни региони на Никарагва, гарантиран само од најдобрите тутунски експерти.

Од линијата Meneghetti Valle d’Istra, тие особено го издвојуваат форматот Лансеро во две верзии; Мадуро и Класик.

Лансеро е специјален формат што го ценат вистинските обожаватели – поклоници, и го користат само ретките марки на пури. Потребни се посебни вештини за да се направат.

„Пурите беа создадени две години во фабрика во Никарагва само за нас и резултатот е 8 вида пури со висок квалитет, секој создаден од уникатна мешавина и од нашиот бренд. Мешањето е направено од најголемите мешалки во Никарагва и тие постигнаа совршенство. И ние постигнавме многу добри цени од наша страна и пурите пуштаат на пазарот веќе оваа недела.

Ова додава уште еден бисер на круната на нашата селекција под името Valle D’Istria, каде што веќе се наоѓаат нашите врвни Meneghetti Brandy XO и пенливи вина (Meneghetti Classic и Meneghetti Classic Rose), а во иднина ќе бидат додадени повеќе уникатни новини. Името на изборот на овие најелитни производи – Valle D’Istria – е почит на прекрасната општина Бејл од каде што потекнува брендот Менегети и успешно се развива повеќе од две децении. Затоа, сите производи од тој избор, вклучително и пурите, го носат историскиот грб на општината “, ни откри од Истранскиот вино Хотел и винарска визба„ Менегети “.

За секоја од пурите што ги произведуваат, тие предлагаат совршено спарување со пијалок што најдобро го надополнува, а сите 8 вида се нудат во специјално дизајнирана кутија што секако може да биде повеќе од одличен избор за подарок за сите љубители на оваа прекрасен, производ од тутун.

Meneghetti Classic Rose и Meneghetti Classic

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement