Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Луксузна вила која потсетува на меѓународна вселенска станица

Иако е изградена во 1992 година, оваа вила во Малибу изгледа навистина пофутуристички отколку нешто од претходниот век…

Покрај тоа, најчесто се споредува со Меѓународната вселенска станица. Структурата на стакло и челик е создадена како дело на славниот архитект Едвард Нилс, познат по создавање масивни куќи со еклектичен облик користејќи ги токму тие материјали. Можеби не е по сечиј вкус, но дефинитивно е уникатна.

Заглавена во планините на Санта Моника, во близина на брегот на Пацификот, оваа вила има неверојатен поглед на океанот од својата полукружна дневна соба. Благодарение на изобилството на стаклени елементи, исполнет е со природна светлина и изгледа уште попростран, додека во овој дел од него има и кујна, со гаража на едно ниво под земја.

Мостот ја поврзува дневната соба со остатокот од живеалиштето, кој се наоѓа на пет метри над земјата и е направен од индивидуални „чаури“. Внатре во поприватниот дел има четири спални соби и четири бањи, додека главната спална соба го зафаќа главниот дел и добива максимално уживање во горниот поглед. Исто така, поседува одвоен дел седење, вграден гардеробер и главна бања со приватна тераса. На самиот врв на терасата, своето место го наоѓа џакузито, кое нуди панорамски поглед на целиот имот, околниот пејзаж и океанот. Во ова крило на вилата има втора спална соба, фитнес студио и посебна работна просторија.

Целокупната конструкција се наоѓа на два хектари земја и е дизајнирана да издржи сеизмичката активност и да користи алтернативни типови на енергија, поради што е опремена со соларни панели. Совршено уреден двор и базен се исто така дел од оваа приказна.

Според Wall Street Journal, овој дом се градел скоро пет години, така што секој агол од него е беспрекорен. Архитектот Нилс поминал месеци барајќи посебен вид челик што му бил потребен за да ја изгради главната спална соба, но неговиот напор секако се исплател.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

И повторно ни недостасуваат забавите. Носталгијата за забави го достигна својот врв во новата колекција MSGM за есен / зима – скоро сè се...

Green Tea

Дали е паметно да се елиминира шеќерот целосно од вашата исхрана? Ограничувањето на слатките воопшто не е од корист, и може да биде опасно...

Cotton Club

Синоќешните награди „Златен глобус“ и покрај комбинираниот.н. „phygital“ формат нè враќаше во оние безгрижни времиња кога по доделувањето на наградите би сурфале по Интернет...

Route 66

Бројот на продадени копии на ефтиниот кинески електричен автомобил со цена од 4500 долари, го надмина бројот на продадени автомобили Тесла во Кина. Овој...

Advertisement