Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Лаптоп со седум екрани и цена од 20 000 долари

Дали некогаш сте помислиле дека екранот на вашиот лаптоп е премногу мал за да извршите повеќе задачи одеднаш?

Па, една „startup“ компанија наречена Expanscape дефинитивно се посвети за неговото постоење со создавање неверојатни поставки за лаптоп, што некогаш сме имале можност да ги видиме. Еден од нивните најнови проекти е лаптоп кој има дури седум дисплеи кои се лизгаат од главниот екран, и дефинитивно ќе ве потсети на Трансформерите.

Наречен Aurora A7 Prototype, овој модел со седум екрани се одликува со основна конфигурација со цена од 20,692 долари. По таа цена, добивате лаптоп напојуван од AMD Ryzen 5950X процесор, поврзан со графички процесор Nvidia RTX 3070 (8 GB). Хиперфункционален лаптоп тежи 12 килограми, што можеби ќе ве замисли од купување, отколку неговата цена.

Како и да е, како што сугерира неговото име, засега тој е само прототип, но сигурни сме дека компанијата со задоволство ќе го произведе за вас доколку покажете вистински интерес и ставите доволна сума пари на масата.

Сепак, ако сметате дека седумте дисплеи се многу повеќе отколку што ви требаат, производителот во својата понуда има и помала, подостапна верзија, наречена Aurora A5. За нешто повеќе од 6.000 долари, добивате четири 15,6-инчни 4K панели, процесор AMD Ryzen 7 4800U, заедно со 64 GB DDR4 меморија, 2TB PCIe / NVMe SSD и 2TB SATA SSD.

Она што е особено интересно е фактот дека Razer претстави сличен концепт за време на саемот CES во 2017 година. Наречен Project Valerie, злобниот концепт се заснова на моделот Blade pro и нуди три 17-инчни 4K дисплеи. Сепак, прототипот е украден за време на саемот, а компанијата не експериментираше понатаму со изведбата на оваа идеја.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Златарските производи на познатата куќа Faberge вметнаа ексклузивен подарок вреден 2,2 милиони долари, специјално наменет за љубителите на иконската серија Game of Thrones, како...

Fine Living

Одборот на директори на Триглав Осигурување АД, Скопје на својата 175-та седница, одржана на 29-30.03.2021 година, го назначи г-дин Војдан Јорданов за извршен директор...

Cotton Club

Откако зимските денови се зад нас, иако деновите ги поминуваме претежно дома, тоа е добра можност полека да почнеме да ги средуваме плакарите и...

Wall Street

Дали сакате да купите имот во Монако? Знајте дека тоа ќе ве чини – цената на метар квадратен е двојно повисока во однос на...

Advertisement