Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Куќа за одмор во Англија која заведува со својот дизајн

Со архитектонскиот потпис на Марион Листиг.

Иако има помалку од десет години кариера во областа на дизајнерски ентериер, се чини дека Марион Листиг го сака она што го работи, што најдобро се гледа преку нејзините дела.

Иако е релативно млада, таа успеала да го оформи својот личен стил, да го најде својот „потпис“ и да биде во преден план, а повеќето луѓе ги кажуваат најдобрите зборови за нејзините дизајни.

Пред скоро една година, семејството ја замоли да дизајнира куќа за одмор во Англија. Ова е импресивна зграда која датира многу децении. Особено, таа била изградена во 1950-тите, додека за многу години – од раните 90-ти до неодамна – била напуштена.

Во потрага по совршената дестинација за одмор, семејството уште од првиот момент го сакале шармот на овој дел од Англија, па посакале да поседуваат куќа во оваа област, во близина на Падстоу. После многу истражувања, тие сметале дека ова е вистинското сместување и без никакво размислување ја купиле куќата, а немало ниту едем момент да зажалат за одлуката што ја донеле.

Прекрасната куќа за одмор се состои од два спрата, со три спални соби, две бањи, четири дневни соби и две големи кујни. Исто така, неговите отворени простори се можеби главниот атрибут, бидејќи се состојат од три зелени оази, базен од соништата, простор за скара и многу повеќе.

Продлабочувањето на дизајнот на куќата, елеганцијата и неспоредливата финост се првите работи што ќе ви паднат на ум на прв поглед. Гледаме дека поголемиот дел од просторот е обликуван од природни материјали, со дрво во најлесната верзија, додека земјените тонови зафаќаат најмногу простории. Сепак, мермерните и гранитните површини ја зголемуваат целата магична вибрација и му даваат модерна димензија.

Импресионирани сме од земјените, како и елегантните бои кои се усогласуваат со генералниот минималистички стил и елегантните линии. Исклучително чиста бела, безвременска беж и интензивна кафеава боја се главните јунаци на многу sидови – како што е внатрешниот и надворешниот дел од куќата, исто така и мебелот кое прекрасно е вклопен во изгледот на вилата.

Лесно е да се заклучи дека постои убава хармонија од место до место, додека целата околина станува „една“ со својот природен пејзаж, бои и ароми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Како еден ресторан станува најдобар во светот? Секако мора да понуди најдобра храна, незаборавен амбиент, врвен персонал и беспрекорна услуга. Нема тајни состојки во...

Fool Moon

Дознајте како да ја видите вашата аура – нејзината боја открива многу за вас! Дали е можно да ја видите вашата аура? Постои техника...

Cotton Club

Не е целосно истражено колку гените влијаат врз нечиј избор на професија, но познато е дека има луѓе кои токму од таа причина се...

Green Tea

Дружењето со скара и миризливите зелени чимичури во Аргентина е ритуал длабоко вкоренет во нивната традиција… Чимичури е омилен аргентински сос направен од билки...

Advertisement