Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Куќата на Николас Кејџ во Сан Франциско изгледа како мала палата

Импресивната куќа е изградена во 1914 година за скулпторот Хејг Патиџан.

Николас Кејџ беше еден од најплатените актери во Холивуд и, како и многу холивудски ѕвезди, голем дел од парите ги вложи во недвижен имот. Актерот, кој има околу 12 куќи низ Америка и два замоци во Европа, купил прекрасна вила во Сан Франциско во 2009 година која изгледа како мала палата.

Изградена во 1914 година за ерменскиот скулптор Хејг Патиџан, историската куќа сега вреди 10 милиони долари.

Куќата е изградена во време кога населбата „Russian Hill“ (Руски Рид) се реновирала по катастрофалниот земјотрес од 1906 година. Има четири ката со прекрасен поглед на морето. На приземјето на куќата можеме да видиме отворен план на просторот, со големо фоаје и класични скали кои водат до горните катови. Ентериерот е исполнет со формалната дневна соба, трпезарија, библиотека, кујна и ходник што води до гаражата.

И покрај реновирањето, куќата се уште има прекрасни, оригинални архитектонски детали, дрвени украси и камини. На вториот кат има две спални соби со купатила кои функционираат како хостели, главна спална соба со гардеробери и големо купатило.

На третиот кат се останатите спални соби, додека во подрумот има голема семејна дневна, теретана и уште една спална соба.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement