Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Куќата на Ал Капоне на плажа, вредна 10,75 милиони долари

Главниот криминалец во Чикаго живеел на престижна адреса до неговата смрт во 1947 година.

Неславниот шеф за криминал Ал Капоне предизвика бунт во граѓанското општество уште во 1928 година, кога купи имот на раскошниот остров Палм во Мајами.

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Домот беше совршено место за луксузно скривалиште на гангстери. За време на раниот развој на плажата Мајами, патиштата и мостовите за депонија се протегаа преку Бискејн Беј до плажата Мајами. Создадени се станбени острови кои се протегаат долж насипот. Со само еден затворен влез и излез и силно полициско обезбедување, домовите се сметаа за многу безбедни.

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Капоне го купи имотот за 40.000 американски долари, две години по големиот ураган во Мајами во 1926 година. Живееше во куќата откако беше ослободен од затвор во 1939 година и остана таму до неговата смрт во 1947 година.

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Имотот со четири спални соби од 607 квадратни метри сега го купи инвеститорот Тод Мајкл Глејз, кој неодамна ја купи, а потоа и ја демолира палатата на Џефри Епштајн во Палм Бич. Тод Мајкл, наводно, планира да го урне и домот на Капоне и да го замени со модерен високо-специфичен имот, со осум спални соби, осум бањи, џакузи, бања и сауна.

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Новиот имот сигурно ќе го задоволи елитниот купувач, а Палм Ајленд е една од најбараните адреси во Мајами, каде што цените на недвижностите се движат од 20 до 40 милиони долари.

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Unutar Al Kaponeove kuće na plaži vredne 10,75 miliona dolara

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement