Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Куќата на австриските Алпи буди чувство на спокојство и асоцира на зимски одмор

Куќата Кицбил може да се опише и како зимски рај.

Зимските дестинации што треба да ги посетите не покануваат да доживееме убави моменти и да станеме „едно“ со зимската сцена. Австрија со право е на листата на топ дестинации, поттикнувајќи го интересот на сите неизлечиви патници кои можеби не патувале таму.

Поточно, областа Тирол дава чувство дека е излезена од бајка, а бројот на одморалишта и дрвени куќички таму се зголемува, бидејќи местото има големо реноме и голем туристички интерес. Тука своето место го наоѓа планинската куќа Кицбил, која неодамна беше реновирана и претворена во најубавото зимско засолниште на кое во последно време сме се восхитувале.

Архитектонското биро Holzrausch ги редизајнираше сите простори на дрвените куќишта, правејќи го целосно ажуриран, функционален, но и неверојатно „топол“. Сместена во средина која има начин да ви го „одземе здивот“, куќата ги импресионира и најпребирливите љубители на дизајнот.

Гледајќи ја куќата само однадвор, се разбира дека дрвото било главниот градежен материјал во повеќето области. Екстериерот и ентериерот ги нагласуваат природните материјали кои го промовираат концептот на „бавно живеење“.

Од погледот на Алпите до дискретниот луксуз на собите, сите елементи прават неверојатна домашна средина во која секој би сакал да помине неколку дена во текот на зимата. Се состои од три спални соби, кујна и дневна соба, домашно кино и спа соба со сауна.

Како што веќе споменавме, дрвото доминира од агол до агол, додека забележуваме дека има различни нијанси – од најсветли до најтемни. Што се однесува до боите кои ги одбра студиото, тие спаѓаат во палетата на земјени тонови, кои овозможија толку пријатен резултат, идеален за оваа сезона.

Продлабочувајќи ја архитектурата на оваа неверојатна викендица, забележуваме дека сите простори се уникатно поврзани со надворешните услови и амбиентот на бајките. Проектот, во суштина, ја реновира старата зграда, целосно ја трансформира, без да го изгуби својот шарм.

Во меѓувреме, никој не може да ги пропушти златните детали кои „облекуваат“ многу агли од куќата, правејќи ја уште помодерна и поблиска до жешките трендови на дизајнерскиот ентериер. Сите елементи како целина предизвикуваат чувство на апсолутен мир и хармонија. Минималистичките линии им ја дадоа сета оваа вибрација на просторите, но не се лишени од атмосферската – толку интимна – аура што ја карактеризира секоја планинска куќа.

Традицијата се среќава со модерната естетика, а секое место станува вистински пример за живеење на планина, во сосема мирна средина, идеална за неколкудневен одмор. Особено кога дневната светлина попушта ноќе, целата магија го достигнува својот врв. Топлото осветлување создава совршена атмосфера, огнот во каминот се засилува и чаша вино станува идеално друштво.

Погледнете повеќе фотографии од куќата во нашата галерија!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement