Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Купиле лондонски автобус и го претвориле во модерен и удобен дом

Чарли МекВикар (26) и нејзиниот партнер Лук Вокер (27) одлучија да се движат заедно, но знаеја дека не можат да се релаксираат на место што им наметнува огромни финансиски обврски. Парот започна да бара алтернативи.

Бидејќи таткото на Чарли поседуваше земјиште во Есекс, Велика Британија, каде што таа и Лук можеа да живеат, тие разгледаа неколку идеи како да го искористат ова, и кон крајот на 2017 година купија црвен двокатен автобус „Лондон Волво Плакстон“ за да ги намалат финансиските трошоци.

Тие потрошија 3000 евра на автобус, и уште 18000 евра за реновирање.

Чарли и Лук му плаќаат на нејзиниот татко мала кирија за паркирање на неговата земја, а нивните трошоци за живот се минимални.

Автобусот е паркиран веднаш до езерцето, а парот има дури и две кози, Монти и Дарвин.

  • Сакаме да патуваме и сакавме место во кое можеме да се вратиме. Ние ја сакаме флексибилноста. Ние го обожававме ТВ-шоуто Неверојатните простори на Џорџ Кларк и нашиот проект беше инспириран од некои делови на шоуто. Долго време баравме што ни одговара, од контејнери до приколки, и конечно се одлучивме за двокатен автобус – вели Чарли.

Чарли и Лук работеа напорно за да го остварат својот сон, а со помош на најблиските луѓе се покажа како што сакаа.

Никој од нив немал искуство во градежништво или дизајн и првично се бореле со реновирање. Чарли е координатор за логистика, а Лук работи во осигурителна компанија.

  • Навистина се боревме. За прв пат зедов шрафцигер за време на реновирањето. За среќа, имавме помош од пријатели и семејство и ангажиравме професионалци за некои посложени работни места, како што се водовод и електрична енергија – изјави Чарли за „Инсајдер“.

Автобусот е опремен како и секој нормален дом. На првиот кат има пространа кујна со фурна, шпорет, микробранова печка, мијалник, фрижидер, машина за перење и трпезариска маса за три лица, тоалет, работна маса и гостинска соба / дневна соба со печка на дрва.

Постои и мала бања со тоалет и мијалник – единствениот приватен простор во инаку отворен автобус.

Вториот кат има спална соба, када и гардероба.

  • Сè што инаку би имале во куќата, имаме во нашиот автобус. Успеавме, рече Чарли.

Нејзиното омилено место е кадата и сака да плива додека сонцето продира низ прозорецот.

Тие го украсија и надворешниот простор кој изгледа неверојатно.

Овој пар вели дека за нив, живеењето во автобус е најдоброто нешто што го направиле досега.

Иако се оддалечени околу десет минути од продавници и станбена површина, нивната парцела е целосно приватна. Нема соседи, па дури и улични светилки. Наместо тоа, тие се опкружени со зеленило со поглед кон езерцето со сопствен брод за веслање.

„Навистина е темно навечер, нема никој, тивко е и мирно“, вели Чарли.

Затоа тие одлучија да не поставуваат завеси затоа што сакаат доволно природно светло и немаат соседи.

  • Сакам што можам да погледнам надвор, да ги видам моите кози и да имам повеќе простор на отворено. Сакаме ваков живот – вели Чарли.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

За да не се изгуби мирисот и уникатниот шарм. Дали внимавате на датумот на истекување на вашите омилени парфеми или секогаш успевате да ги...

Cotton Club

Зимата е при крај (конечно!) – време е да ја подготвите гардеробата за топлата сезона. Точно, пред тоа треба да го поминеме оној вонсезонски...

Fool Moon

Живееме во време и општество кое ни покажа дека оние кои учат, читаат, работат на себе, оние кои се вредни и се трудат да...

Green Tea

Состојки (до шест лица): 500 гр тестенини пене (цело пакување) 2 пара колбаси 200 гр сирење 200 гр пире од домати 100 мл масло...

Advertisement