Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Крузерите во Океанија ги открија уникатните простори на бродот „Виста“

Oceania Cruises, водечката кулинарска линија во светот, неодамна ги претстави салоните, баровите и велнес центрите на Виста, првиот од двата нови бродови со класа Алура од 1.200 гости, кои се конструирани од познатиот италијански бродоградител Финкантиери. Луксузниот брод тежок 67.000 тони, 1.200 гости, седми за линијата, ќе отплови во 2023 година. Вториот брод од класата Алура ќе дебитира во 2025 година.

„Нашите гости имаат страст за нови искуства и дестинации, а исто така сакаат да патуваат на познати места и да ги гледаат од нови насоки. Тоа го поттикна секој аспект на дизајнирање на Виста, за да претстави чувство на блискост проткаено со уникатни елементи и свежи перспективи “. изјави Боб Биндер, претседател и извршен директор на Oceania Cruises.

Намерно дизајниран да го испорача значајното луксузно искуство на бродот со мали бродови, Виста се одликува со широк спектар на социјални, рекреативни и велнес простори ориентирани на шест од 11-те палуби на бродот. Мешавина од големи и пријатни простори им нуди на гостите соба за секое расположение и цел, без разлика дали некој бара интимно место за одмор за да ужива во тивко читање, шик бар за вечерни коктели или да танцува ноќта со новооткриените пријателства.

oceania cruises vista
Големото скалило

Иконски елемент на брендот Oceania Cruises, The Grand Staircase е местото каде што започнува секое ново патување со крстарења во Океанија. Елегантните облини и елегантните детали го дефинираат најголемиот почеток. Блескавиот столб од кристал и светлина од подот до таванот го поставува тонот за бродот и искуството на гостите.

oceania cruises vista
Мартинис Бар


Многу повеќе отколку што пренесува името, презамислениот бар Мартинис е вистинска дестинација на Виста. Удобните простории за собирање се сместени меѓу sидови од треперливо стакло, а обичајното скулпторско осветлување фрла топол сјај над срцето на барот. Софистицираноста, гламурот и елеганцијата служат како позадина за извонредни вечери.

Евоцирајќи чувство на приватен клуб, The Grand Lounge се одликува со елегантни ниски, зајакнати со златна палета на бои, скулпторско осветлување и елегантни линии. Тоа е релаксирачки, но елегантен салон што ги повикува гостите да се релаксираат пред незаборавна вечера или да уживаат во ноќна забава со колеги истражувачи.

oceania cruises vista
Казино

Слоевите на луксуз оживуваат преку златната величина и допирите инспирирани од арт нову во елегантно еволуираното казино на Виста. Возбудата со енергија е опиплива во оваа енклава дизајнирана за оние што се привлечени кон возбудливи игри на среќа и вештина, како и за оние кои едноставно бараат префинет простор за да уживаат во коктел.

Измислувајќи свет на можности, драматичните прозорци од подот до таванот и инспиративните силуети во Хоризонти го слават патувањето. Гостите ќе бидат воодушевени од убедливи погледи од 180 степени дали споделуваат приказни за патување за време на попладневниот чај, разгледуваат знаменитости на патот или уживаат во жива музичка изведба.

oceania cruises vista
Палуба


Отсликувајќи ја убавината на околното море, палубата со базен создава совршено бегство на бродот. Гостите можат да уживаат во осаменоста на уникатно модерна кабана за плажа, да одат на освежително пливање или да се соберат со пријателите покрај базенот. Разновидноста на текстури и смирувачки природни тонови се спојуваат во природна оаза за повторно поврзување со природата.

oceania cruises vista
Аквамар Спа и центар за Виталност

Посветен на личното патување на благосостојба, Аквамар Спа и Центарот за Виталност нудат мноштво области за мирен третман, најсовремени вежби и простори за лична обука, како и простран нов салон и берберница. Бањата со тераса со прекрасен поглед кон морето потврдува дека подмладувањето го водеше секој аспект од нашиот прв холистички велнес центар за цел.


Најдобрите кулинарски искуства на Виста и пространи, апартмани и простории за живеење инспирирани ќе бидат откриени во наредните недели, а нејзините инаугуративни патувања ќе бидат отворени за продажба во септември 2021 година.

Виста ќе го отпочне своето прво комерцијално патување во почетокот на 2023 година. Со околу 67.000 бруто регистрирани тони, бродот ќе смести 1.200 гости и ќе биде екипиран од 800 офицери и екипаж, нудејќи простор и персонал водечки во индустријата. Неименуван сестрински брод ќе дебитира во 2025 година.

oceania cruises vista
Хоризонти


Овие бродови крстарат повеќе од 450 пристаништа низ Европа, Алјаска, Азија, Африка, Австралија, Нов Зеланд, Нова Англија-Канада, Бермуди, Карибите, Панамскиот канал, Тахити и Јужниот Пацифик покрај епските 180-дневни патувања низ светот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement