Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

КО-ОСНОВАЧОТ НА GOOGLE КУПИ ЛУКСУЗЕН ИМОТ НА МАЛИБУ ОД ПЕЈАЧКАТА ПИНК…

Додека претходно само познати личности купуваа луксузни недвижнини, сега на оваа листа се приклучија и технолошките гиганти. Од Џеф Безос до Бил Гејтс, технолошките гиганти полека ја освојуваат сцената со недвижнини, а последен што се приклучи беше ко-основачот на Google, Сергеј Брин.

Мултимилионерот неодамна купи елегантна вила која претходно и припаѓала на пејачката Пинк. Сместена на имот од 1,2 хектари, куќата била изградена во 2005 година од локален адвокат и неговата сопруга. Пинк го купи имотот за 11,9 милиони долари, а подоцна го продаде во 2016 година за 12,5 милиони долари на францускиот инвестициски банкар Матје Пигас. И продажната кампања не завршува тука! Пигас потоа ги предаде клучевите на анонимен купувач за 13,5 милиони долари во 2020 година.

Зад големите порти и високиот густин со тропски плантажи, долга патека води покрај тревниците и базените до куќата. Куќата се простира на приближно 630 метри квадратни, има пет спални соби, шест комплетно опремени бањи, теретана, неколку камини и кујна со два острова опремена со викиншки апарати. Куќата има и студио за снимање, заедно со кабина покрај базен и спа центар.

Зад куќата има густа крошна од шумски дрвја и зеленчукова градина, иако можеби најдобрата карактеристика на имотот е дискретната задна врата што води од дворот до приватна патека со поглед на плажата.

Во моментов имотот е во сопственост на ко-основачот на компанијата Гугл заедно со неговата поранешна сопруга Никол Шанахан. Сепак, двајцата поднеле барање за развод во јануари, а сега останува да видиме кој ќе го задржи овој луксузен имот!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement