Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Колку често треба да ги перете фармерките? Шефот на левис ви ја открива тајната

Колку често треба да ги миете фармерките е често дискутирана тема и ќе наидете на различни гледишта.
Некој ќе ви каже дека тоа го прави откако ќе носи 3 или 4 носења, а на пример тука е директорот на Левис, Чип Берг, кој вели дека никогаш не ги мие фармерките. Според него, целосно е непотребно да се троши вода на тоа, а вие ќе можете да ги уништите само нивните фармерки.

После само првото носење, тие ќе бидат покриени со микроби, вклучувајќи бактерии, кожа и природни масла, а секако и траги од секаде каде што се седнале. Но, тоа што треба да го знаете е дека овие нешта не се опасни за вас и нема да влијаат никако на вашето здравје.

Сопствениците на компаниите за џинс, како Берг, ќе ви кажат да ги ставите во замрзнивач, но температурата таму не е доволно ниска за да ги уништи сите бактерии, а нема ни да ги отстрани мртвите клетки од кожата и маслата. Штом дојдете на собна температура мирисот ќе постои.

Кога ќе се извалкаат фармерките Берг ги пере рачно, но експертите велат дека и тоа не е доволно за да се исчистат.

Со не перењето на џинсот го менувате текстилот, како што ги носите текстилот попушта и започнуваат да се опуштаат, а текстилот е поподложен на кинење.

Самиот факт дека после првото носење фармерките се полни со бактерии и остатоци од нашето тело, беспотребно е честото перење на фармерките. Иако некои експерти препорачуваат перење после 3 – 4 носења, во зависност од тоа каде ги носите, колку ги носите, во зависност од вашето тело и временските услови, направете сами проценка.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Долгата коса е симбол на женственост, но кратката коса може да изгледа и многу женствено и секси. Ова го докажуваат и познати дами за...

Fine Living

Познатата дестилерија Macallan е инспирирана од ерата на деведесеттите … Всушност, тие само што го претставија својот нов единечен слад, роден во една деценија,...

Fool Moon

За сите оние луѓе кои постигнуваат врвни резултати или даваат се од себе во животот, се вели дека се родени под среќна sвезда. Оваа...

Green Tea

Иако спиењето изгледа како безопасна активност, што ни носи само добро, вистината е всушност малку поинаква. Можеме да ги користиме најдобрите козметички производи и...