Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

КОЛКУ БИ ПЛАТИЛЕ ЗА ДА ЖИВЕЕТЕ ВО ДОМОТ НА ЛЕГЕНДАТА НА ЏЕЗОТ?

Били Холидеј, саканата џез пејачка чиј уникатен глас и стил оставија трајно влијание на 20 век, порасна во Харлем, но исто така живееше на Менхетен во нејзините подоцнежни години, кога го издаде својот последен и еден од нејзините најпознати албуми, “Lady in Satin“.

Домот на легендарната џез пејачка Били Холидеј на Менхетен сега е повторно на пазарот за 14 милиони долари. Луксузната вила била постојана резиденција на изведувачката до нејзината смрт во 1959 година. Домот, кој е целосно реновиран за да се зачуваат историските детали, беше купен за 9,5 милиони долари во 2017 година и беше подложен на големи реновирања.

Сместена на еден блок од Централ Парк, вилата се простира на 585 квадратни метри, има шест нивоа и има седум спални соби, шест големи и две помали бањи, заедно со уредена градина во дворот.

Фоајето, со прекрасни жици, лустер и дабов под, води до исклучителна дневна соба. Таванот од врежан гипс висок 3,5 метри и импозантниот камин ја красат оваа исклучителна просторија, додека приватна работна соба се наоѓа надвор од дневната соба.

Во близина е најсовремена кујна опремена со SubZero фрижидер/замрзнувач, машина за миење садови, мермерни пултови, ладилник за вино и полн бар.

Третото ниво на резиденцијата е дизајнирано како приватен, луксузен мастер апартман кој има прекрасни тавани, елегантен камин и целосен плакар. Се разбира, главниот апартман има и сопствена бања со загреани подови, длабока када, двојни мијалници, спа туш и прекрасни мермерни детали.

На четврти кат има уште една голема спална соба со прекрасен камин, големи прозорци, биро, обилен плакар, целосно приватно купатило и можност за изградба на тераса. Втората спална соба е исто така опремена со елегантен камин, брачен кревет, простор за седење, работна маса и приватна бања. Конечно, на петтиот кат има уште две пространи спални соби покрај другите простории, како библиотека дизајнирана со камин, дрвен под, големи прозорци и висок таван.

Покрај пространите спални соби на секој кат, импресивниот дом на легендата на џезот има одлична просторија за забава во која може да се влезе од приватен влез на ниво на улица или од внатрешни скали.

Импресивната „Медиумска соба“ ја дизајнираше никој друг туку Лени Кравиц, украсена е со тапети, теписи од Мисони и доаѓа со целосно отворена кујна со елегантни бетонски тезги.

Надворешноста на вилата е импресивна како и самите ентериери. Надворешната градина ѝ дава на куќата зен аура и е завршена со зелени плочки, трпезарија и дневна соба со скара.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Најстариот син на Николас Кејџ изгледа сосема поинаку од неговиот славен татко, но се чини дека имаат заедничка слабост кон жените… Вестон Кејџ Копола...

Cotton Club

Кајли Џенер (25) деновиве е во Париз и ревносно ја следи Модната недела, но модните трендови ги диктира само она. Кајли Џенер на модната...

Fool Moon

Познатата двојка неодамна се раздели, а сега за прв пат беа фотографирани заедно на натпревар кој го играше нивниот син.Познатата пејачка Шакира и нејзиниот...

Cotton Club

Актерката Сара Џесика Паркер е позната по својот женствен и смел стил на облекување, а нејзината гардероба изобилува со константни парчиња од кои не...

Advertisement