Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Колекција на непостоечки мебел со цена од половина милион долари

Во свет каде многу работи стануваат виртуелни и постојат во една сосема поинаква реалност, можностите се навистина неограничени…

Во текот на изминатата година, целиот наш живот се пресели во виртуелното поле – сè, од деловни состаноци, училишни обврски до гледање на најблиски, се пресели во интернет универзумот, без можност за физички допир, уживање во мириси и присуство на некој или нешто . Затоа, навистина беше логично овој виртуелен универзум да добие одредени подобрувања, кои се ограничени само од имагинацијата на креаторот.

Еден од нив е аргентинскиот дизајнер, Андрес Раизингер. Успешниот уметник успеа да продаде непостоечки мебел вреден 450.000 долари. Неговата колекција содржи десет виртуелни парчиња кои беа понудени на аукција, а најскапата непостоечка ставка (предмет) достигна бројка од 67.777 долари. Невообичаен 3Д мебел е дел од колекцијата наречена The Shipping, и благодарение на популарноста на неговиот творец и неверојатниот квалитет на рендерот, сите дизајни се продаваат за помалку од десет минути.

За разлика од претходните дела на овој уметник, пет артикли од серијата The Shipping на крајот ќе бидат произведени и испратени до клиентите, додека другите парчиња се опишани како невозможни, така што тие сепак ќе постојат само во дигиталниот свет.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Green Tea

И, зошто тие се важни за оние кои не спортуваат? Првото нешто што ми паѓа на ум кога зборуваме за спортска исхрана е протеинот....

Fine Living

И додека познатите брендови на автомобили оставија силен белег во светот на хорологијата и модата, сега тие имаат за цел сосема поинаква сфера од...

Advertisement