Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Класична убавина на новите OMEGA машки часовници

Иако не е препознатлива како линијата Speedmaster, колекцијата Omega Constellation е една од најстарите и најпосакуваните линии на овој бренд…

За прв пат претставена во 1052 година, со познатиот „pie-pan бројчаник“, оваа колекција на машки хронометар го доби својот препознатлив изглед во 1982 година, кога сите часовници беа трансформирани да содржат куќишта во облик на полумесечина на горниот и долниот дел и четири „канџи“ на страна, интегрирани нараквици со моно-врска, кружни бирки и основни индекси. Сега, Constellation линијата за мажи доби целосно нов изглед, што претставува петти пат на трансформација на иконскиот асортиман во скоро четири децении.

Сите 26 нови модели во сегашната колекција се сместени во куќишта со дијаметар од 39 mm, кои се создадени од 18-каратно жолто или златно Sedna, или нерѓосувачки челик. Како и женската линија, која доби преуредување во 2018 година, машките часовници сега добиваат полирани рабови, канџи и нараквици, потенки основи со редизајнирани римски броеви, конусни круни, редизајнирани раце и маркери, инспирирани од Њујорк, со понуда на кожни ремени од разни боја, покрај нараквицата од не’рѓосувачки челик.

Подобрувања се случија и зад сцената – сите нови модели имаат механизми Master Chronometer, кои ја нагласуваат врвната прецизност, перформанси и магнетната отпорност.

Цените на часовниците од новата колекција за мажи започнуваат од 5280 долари за модели со футрола од не’рѓосувачки челик и кожен ремен. Челичните модели со нараквици чинат 6.050 долари, додека двобојната верзија изработена од челик и Sedna или жолто злато чини 7.450 долари. Двобојните модели со нараквици од челик чинат 9 000 американски долари, додека оние украсени со дијаманти чинат 100 долари повеќе. Врв на оваа линија е модел кој е целосно изработен од злато и чини 31.000 долари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас. Затоа, д-р Ендру Вале...

Cotton Club

Зимски капут од соништата. Јакни од сите видови тешко може да се наречат нешто навистина оригинално. Дури и ултра-гломазните модели станаа прилично чест основен...

Fool Moon

Почина на 87-годишна возраст. На почетокот на јануари, Лери Кинг беше хоспитализиран во Лос Анџелес, откако доби Ковид-19. Култниот новинар, еден од најхаризматичните анкетари...

Green Tea

Како да се зајакне имунитетот? Еден начин е да се следи внесот на цинк. Поради некоја причина, овој микроелемент често се заборава, иако неговиот...

Advertisement