Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Катар еарвејс го претставува најексклузивниот приватен џет за милијардери

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…

Поделбата на Qatar Airways посветена на приватни авиони, Qatar Executive, е првата што го додаде Gulfstream G700 во својата флота. Очигледно, тоа е нов ас во ракавот за авиокомпаниите, кои станаа првиот комерцијален оператор во светот Gulfstream G500 и најголемиот авион оператор Gulfstream G650ER. Десет деловни авиони Галфстрим Г700, за кои се вели дека се најголеми во светот, биле нарачани од обновената авиокомпанија, а првиот ќе биде испорачан во 2022 година. Г700 ќе се приклучи на сегашната флота од 19 модели, додека Катар извршен има уште 28 авиони во нарачка за набавка што ќе бидат испорачани во текот на следните неколку години.

Ново-дизајнираниот авион е планиран за ултра долги летови и се смета за најпростран и најбрз во гранката на деловната авионска индустрија. Напојуван од два мотори на Ролс-Ројс Перл 700, напредниот дизајн на крилата му овозможува да развие рекордни брзини. Разновидни конфигурации се достапни за патниците, во зависност од дестинацијата што планирате да ја поставите. Една од опциите е грандиозен стан со приватен тоалет, што дефинитивно ќе го направи вашиот летен одмор подеднакво пријатен како и престојот во хотел.

Авионот содржи и систем за осветлување што може да го имитира циркадниот ритам и да ни помогне да спиеме подобро, додека дел од него се панорамски прозорци преку кои можеме да уживаме во погледот на облаците и земјата под нас.

Qatar Airways presents the most exclusive private jet for billionaires

Qatar Airways presents the most exclusive private jet for billionaires

Qatar Airways presents the most exclusive private jet for billionaires

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement