Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Како изгледа куќата на славната уредничка на списанието Vogue?

Лусинда Чемберс е добро познато име на „старата школа“. Нејзината кариера во модната индустрија е навистина импресивна. Таа била моден уредник во британски Vogue, работела како консултант за Pradа и Marni, го лансирала одржливиот моден бренд Colville, а исто така е и ко-основач на Collagerie. И покрај сè, таа вели дека не би се опишала себеси како стилска личност или како материјално настроена личност. Herе ја опишеме како жена со уникатна естетика која научи како да биде бестрашна во модата, но и во уредувањето на просторот за живеење. Три децении живее во западен Лондон во еклектично украсен дом, кој е подот до таванот исполнет со книги, слики, текстил и модни трофеи.

Кога украсувала, таа се водела од идејата дека домот пред сè мора да биде удобен и дека луѓето сакаат да поминуваат време тука. таа вели дека удобноста е потценета категорија, особено во модата затоа што ако не се чувствувате пријатно во тоа што го носите, тогаш не можете да изгледате стилски. Истото важи и за дома. Ако не ви е пријатно во вашите четири sида, тогаш е време да промените нешто.

Куќата на Лусинда е исполнета со бои, ленти и шарени отпечатоци, а комбинацијата од сето тоа е она што ја тера да се восхитува. Таа детска едноставност ја научила од Грејс Кодингтон која ја советувала внимателно да гледа на секое парче облека како дел од уметничка слика. Бидејќи собира текстил од целиот свет, понекогаш самата изработува детали, како на пример ламби за абажури, а често прави и колажи.

Иако секој агол на просторот е исполнет со спомени и книги, тоа не е премногу загрижувачко. Секои детал се гледа како скапоцени слоеви на љубов и чувство. Сепак, за себе вели дека не е особено емотивно врзана за работите и лесно се откажува од нив ако повеќе не ја гледа нивната цел. Иако на почетокот целиот простор може да изгледа преполн и откачен, ако го проучите подобро, ќе видите дека секое парче има свое значење и дека е вложено многу внимание и напор во просторот. Токму ова е причината што Лусинда е толку успешна во својот бизнис. Таа поседува храбар ум кој истражува до крај и не се откажува од првата пречка.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Тиквата е една од главните есенски „деликатеси“. Дури и пред да се здобие со популарност низ целиот свет и да стане една од важните...

Fine Living

Швајцарскиот бренд за луксузни часовници Bovet е повторно во центарот на нашето внимание, бидејќи тие штотуку лансираа нов, неверојатен модел со ограничено издание… Откако...

Fool Moon

Лео Бабута, автор на многу читаниот блог Зен навики, познат по промовирање минималистички пристап кон животот, зборува за магијата на новиот почеток и сè...

Green Tea

На социјалните мрежи голем хит се таканаречените хиперреалистични колачи, кои воопшто не личат на колачи, туку се еден вид оптички илузии на овошје, зеленчук,...

Advertisement