Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

КАКО ИЗГЛЕДААТ ВИЛИТЕ НА ЛЕГЕНДАРНИОТ ТОМ КРУЗ ШИРУМ СВЕТОТ? Ги купувал и продавал во текот на неговата долга кариера…

На Том Круз не му треба посебен вовед, а неговото неодамнешно враќање дојде со Top Gun: Maverick, продолжение на оригиналот од 1986 година.

Филмот беше прикажан на Канскиот филмски фестивал, каде што му беше доделена почесната Златна палма, највисоката награда доделена на манифестацијата. Блокбастерот, кој беше објавен на 25 мај, се предвидува дека ќе стане гигант на бокс офисот бидејќи првиот филм на Top Gun заработи над 357 милиони долари.

За време на 41-годишната кариера на Круз, неговите филмови заработија над 4 милијарди долари во Северна Америка и над 10 милијарди долари ширум светот – што го прави една од најпознатите светски филмски ѕвезди.

Според бројни извештаи, 59-годишниот Круз има стекнато повеќе од половина милијарда нето вредност (600 милиони долари поточно) и сака да го троши своето неверојатно богатство на автомобили, приватни авиони, добротворни цели и, се разбира, неговата мулти – вили од милион долари.

Иако портфолиото на ѕвездата од „Невозможна мисија“ се менуваше низ годините, сепак за неговите обожаватели е уживање да ѕирнат во колекцијата на холивудската икона, без разлика дали се во САД или во Обединетото Кралство.

Во галеријата погледнете како изгледаат вилите кои Том Круз ги купувал и продавал во текот на неговата долга кариера.

ВИЛА БЕВЕРЛИ ХИЛС ВРЕДНА 30,5 МИЛИОНИ долари

Круз го подигна нивото кога купи мега вила на Беверли Хилс со неговата тогашна сопруга Кејти Холмс во 2007 година за 30,5 милиони долари. Додека Том ја продаде вилата речиси една деценија подоцна за 38 милиони долари, што е помалку од првичната барана цена од 50 милиони долари, неговиот поранешен имот сè уште е еден од најубавите. Изградена во 1937 година, вилата има седум спални соби и девет бањи на над 1000 квадратни метри. Има и простран двор, базен, терени за тенис и кошарка, како и неколку куќи за гости и големо игралиште за деца.

Ќерката на Круз, Сури, исто така живеела на имотот од рана возраст со нејзината мајка Холмс. Некогаш моќниот пар помина многу среќни денови на нивниот имот во Беверли Хилс бидејќи се наоѓа на затскриена парцела и нуди голема приватност за познато семејство. Овој прекрасен имот го купил американскиот инвеститор и милијардер Леон Блек.

НЕГОВИОТ ОДЛИЧЕН ИМОТ ВО ЗАПАДЕН САСЕКС

Ако сте глобална суперѕвезда како Том Круз, веројатно поседувате имот ширум светот. Во 2006 година, Круз купи англиски имот од 1.100 квадратни метри за над 3,8 милиони долари.

Познат како Rede Place, имотот нуди многу отворен простор и зелени градини, заедно со базен, спа и тениско игралиште. Со вкупно осум спални соби и пет бањи, имотот е поделен помеѓу главната куќа и специјален павилјон за гости. Сепак, шлагот на тортата може да се најде на ниво на подрумот бидејќи вклучува сеопфатен простор за забава со кино, соба за игри и студио за танцување.

Мега вилата може да се пофали со традиционален и модерен дизајн. Се верува дека Круз избрал англиски имот поради неговата близина до британското седиште на Скиентолошката црква, Сент Хил, чиј актер е горд член. Актерот го продал имотот на риалити ѕвездата Питер Андре во 2016 година за 6,2 милиони американски долари, но се вратил во гратчето во Сасекс за време на карантинот и останал во седиштето на црквата.

ЈА ПРОДАДЕ СВОЈАТА ЏИНОВСКА КУЌА ВО ХОЛИВУДСКИ ХИЛС НА ЕВА ЛОНГОРИЈА

Уште во 2015 година, Круз ја продаде својата прекрасна куќа во Холивуд Хилс на актерката Ева Лонгорија за 11,4 милиони долари (првично барајќи 13 милиони долари).

Се веруваше дека имотот е раскошна вила во европски стил, опремена и завршена со широки дрвени штици, ѕидови од венецијански гипс и рустикална италијанска кујна. Беше малку помал од останатите негови имоти, со три спални соби со сопствена бања и гостинска куќа како четврта дополнителна соба. Лонгорија, наводно, го продала имотот со загуба, за околу 8,2 милиони долари, во 2020 година, според неколку извори. Исто така, се шпекулираше дека Круз го користел овој имот како засолниште на Скиентологијата, а не како негова постојана резиденција.

НЕГОВИОТ НЕВЕРОЈАТЕН РАНЧ КОЛОРАДО ОД 59 МИЛИОНИ УСЛОВИ

Уште еден од најекстравагантните имоти на Том Круз би бил неговиот прекрасен ранч во Колорадо, кој доаѓа со неверојатна цена од 59 милиони долари. Имотот вклучува четири спални соби во главната куќа и три спални соби во гостинската куќа, а се наоѓа на ранч од 1.000 квадратни метри во Колорадо. Го купил во 2014 година, а освен голема кујна, дневна и трпезарија, неверојатниот имот има и теретана, соба за рекреација и библиотека.

Исто како и неговата вила на Беверли Хилс, така и ранчот во Колорадо има посебни спомени за холивудската ѕвезда, бидејќи тој поминал многу време тука со поранешната сопруга Холмс и ќерката Сури.

Куќата е изградена во 1994 година и може да се пофали со елементи од рустикален кедар, како и камени тавани со дрвени греди. Надвор од имотот има и терени за тенис, кошарка и хокеј на мраз и приватен систем на патеки со пристап и поглед на планина.

Тој се раздели со својот ранч во Колорадо во 2021 година кога го продаде за 39,5 милиони долари.

НЕГОВИОТ СТАН ОД 220 КВАДРАТНИ МЕТРИ ВО ЊУЈОРК

Роден во Њујорк, Круз дефинитивно има посебна врска со родниот град, па не е чудно што купил станови во град кој никогаш не спие. Неговиот стан во Њујорк имал 220 метри квадратни, со две спални соби, две бањи и теретана.

Сместен во зградата на American Felt, актерот ја делеше единицата – во посебно време – со неговите поранешни сопруги Никол Кидман и Холмс. Изданието исто така наведува дека претходните девојки на Круз – Ребека Де Морнеј и поп дивата Шер – исто така поминале одредено време во станот. Круз го продаде имотот по разводот за 3 милиони долари.

Според извештаите, Том Круз сега живее во луксузен пентхаус во градот Клирвотер, Флорида, кој е познат и како дом на скиентологијата.

Имотот има огромен базен на покривот, заедно со соба за симулатор за летање, консиерж сервис, кино и лифт за автомобили. Тој го купи пентхаусот уште во 2017 година, заземајќи ги горните два ката наречени The SkyView бидејќи тие обезбедуваат најдобар поглед на градот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement