Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Како да ја направите вашата дневна соба поудобна, без да потрошите премногу пари

Понекогаш се доволни само мали измени за да се направи просторот поубав и поудобен за престој, а уште подобро е ако не ви требаат инвестиции за кои се потребни големи средства.
Дневната соба е центарот на секој дом во кој, освен во кујната, се случуваат многу работи и е просторот каде го поминуваме поголемиот дел од денот.

Што се должи на глобалната пандемија, а особено зимските месеци, многумина поминуваат поголем дел од неделата во своите домови.

Доколку сте малку уморни од изгледот на дневната соба, ви донесуваме неколку одлични трикови за редизајн што ќе ја направат атрактивен простор од кој нема да сакате да заминувате. Покрај тоа, дополнителен плус е што овие модификации нема да ве чинат ниту денар. Звучи неверојатно!

И не заборавајте: најважниот совет за поголема удобност во дневната соба е просторот да изгледа жив и реален, а не како совршен и полиран ентериер „како од каталог“ од Pinterest или Instagram. Мал хаос тука и таму е добро за душата – и за дневната соба.

Метални детали

Да, металните детали не мора да изгледаат ладно и одбивно. Што велите за на пр. фотелја или софа со ефективни детали во злато или бакар? Таквите детали ќе му дадат посебен шарм на просторот и ќе му дадат нов сјај. Овие исто така можат да бидат секогаш пожелни детали како вазна во боја на старо злато. Совет: Можете лесно да и дадете нов изглед на вашата стара маса или полица со боја на прскање.

Играјте со текстури

Перниците имаат и декоративна функција и прават чуда за секој простор, затоа слободно играјте со различни ткаенини и структури. Така можете на пр. кадифени перници се комбинираат со оние од памук или свила. Важно е само тие да бидат усогласени со нијансите и да бидете сигурни дека се стилски униформирани, без оглед дали станува збор за бохо или скандинавски дизајн. Одличен детал и прекрасни ќебиња изработени од грубо плетиво на каучот бидејќи тие исто така ќе му дадат нов изглед на просторот.

Топли бои

Не е можно да се постигне пријатна атмосфера со ладни тонови, но топлите нијанси како жолта, портокалова и црвена даваат посебна нота на дневната соба и со помош на такви тонови вашиот ентериер ќе биде поудобно место. Иако, на пример, белата како снег е многу ладна, нејзините варијанти како светло-беж, т.н. бело-бои или бои на јајце-школка ќе произведат многу попријатен ефект. Се разбира, топлите земјени тонови како што се тоуп или окер се особено погодни за дневната соба.

Тепих како добредојден детал

Ако вашата дневна соба изгледа некако студена и празна, тепихот може да донесе некоја топлина. Но, треба да бидете сигурни дека неговата големина е пропорционална на големината на просторијата или мебелот за да не се произведе контраефект. Размислете и за тоновите што се вклопуваат во просторот за да изгледа сè како хармонична целина.

Наполнете ја просторијата

Ако чувствувате дека нешто недостасува во вашата дневна соба затоа што е премногу празно, решението може да биде поделба за да постигнете поудобен впечаток. Ова исто така можете да го решите со помош на неколку големи домашни растенија или умно поставени полици.

Размислете за осветлување

Колку повеќе светло, толку поудобен е просторот. Затоа, на секоја дневна соба не и треба само таванско светло, туку и неколку извори на светлина за да изгледа што е можно поудобно. Со неколку свеќи и светла, кои веројатно веќе ги имате, можете да создадете атмосфера во која сите ќе се чувствуваат пријатно.

Деталите прават голема разлика

Дури и љубителите на минимализмот се согласуваат со мислењето дека украсите се важни на секој простор, бидејќи тие ја даваат потребната топлина и личен печат. Книги, слики, свеќи или растенија изгледаат одлично во дневната соба, затоа не бегајте од деталите бидејќи тие даваат шарм на секој ентериер.

Поделете ја дневната соба

Ако поставите одделни делови во дневната соба, како на пр агол за читање во кој има голема фотелја, тепих и ретро ламба, веднаш ќе изгледа многу потопло и многу хигиено.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

За да не се изгуби мирисот и уникатниот шарм. Дали внимавате на датумот на истекување на вашите омилени парфеми или секогаш успевате да ги...

Cotton Club

Зимата е при крај (конечно!) – време е да ја подготвите гардеробата за топлата сезона. Точно, пред тоа треба да го поминеме оној вонсезонски...

Fool Moon

Живееме во време и општество кое ни покажа дека оние кои учат, читаат, работат на себе, оние кои се вредни и се трудат да...

Green Tea

Состојки (до шест лица): 500 гр тестенини пене (цело пакување) 2 пара колбаси 200 гр сирење 200 гр пире од домати 100 мл масло...

Advertisement