Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Како да го трансформирате ентериерот со секојдневни предмети: Совети од дизајнер

Велосипед како ѕидна табла, држачи за свеќи направени од шишиња за вино, ормани направени од куфери и сандуци – ние ќе ви кажеме како да ги претворите обичните предмети во светли акценти на ентериерот.

Работејќи од дома, онлајн обука и состаноци во Зум – со доаѓањето на новата реалност, почнавме да поминуваме повеќе време дома и ова ги охрабри многумина да размислуваат за промени во ентериерот, реновирање и подобрување на домашните простори.

Откриваме како да правиме необични предмети за внатрешни работи во различни стилови од обични работи и да го трансформираме вашиот стан или куќа.

Винтиџ

Денес, трендот на еколошка прифатливост совршено се вклопува во винтиџ стилот, каде старите работи добиваат нови значења, нов живот. Нема јасни правила и граници, строги пропорции и воопшто не е потребно да се користат само ретро предмети – главната работа е да се покаже креативност и да не се плашиш да ги користиш старите предмети максимално. Креветските маси и полиците се изработени од куфер и сандуците на „баба“, а превртените држачи за јајца, како и чашите за вино и шишињата во винтиџ ентериер ќе служат како грациозни свеќници.

Гумени софи, тапацирани во ткаенина со винтиџ принт, можат безбедно да се преправаат дека се главниот акцент на собата, а организаторот на кујната лесно може да се направи од емајлирани чаши. Сосема е лесно да се украси маса со стари плочки или мозаици.

Лофт

Стилот на поткровје, кој добива се поголема популарност, обезбедува неограничен простор за спроведување на широк спектар на идеи за дизајн, вклучувајќи ги и оние поврзани со употреба на необични украсни предмети. За да го рефлектирате овој стил во вашиот стан, тоа ќе ви помогне да ги следите основните правила: минимум додатоци, допир на небрежност, многу светлина.

Секој наишол на кревети, софи и клупи направени од дрвени палети, таквите работи се лесни за правење одлично парче ентериер. Ако се најде дополнителен велосипед во гаражата, можете да направите оригинална инсталација од него (покрај тоа, со фиксирање наопаку, ќе добиете соодветна закачалка). Исто така, препорачуваме да користите светилки наместо обични вазни, а оригиналните лустери направени од кујнски решетки ќе помогнат во комплетирањето на ентериерот.

Прованса

Овој стил се карактеризира со светли бои, цветни мотиви и природни материјали. За детска соба или спална соба за возрасни во стилот на Прованса, завесата венец е сè уште одлично решение – една од наједноставните идеи што е лесно да се оживее. Ќе ви треба корниз, органза и LED венец (плус 15 минути време) – закачете го венецот, поставувајќи ја саканата насока и уживајте во оригиналното решение за осветлување што ќе направи забележителни промени во досадната внатрешност.

Можете да направите и саксии за цвеќе од емајлирани чајници, столни ламби од керамички чајници и чаши и лустери од порцелански садови. Можете да направите и мали свеќници од минијатурни чаши, и одлични подножја за накит или часовници од плочи.

Запомнете дека малите нешта и топлината на вашите раце радикално го трансформираат ентериерот и затоа не се плашете да ги реализирате своите најлуди фантазии за дизајнот и да им дадете нов живот на старите работи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement