Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Како да го изберете вистинското осветлување за вашата градина

Еве како да изберете опција што ќе ја прикаже вашата предна или задната градина во вистинско светло.

Технологија за осветлување на градината во дворот

Создавањето убава градина бара многу работа, но штом ќе ги поставите темелите на место, потребно е понатаму само да одржувате. Совршено уреден тревник, цвеќиња и растенија кои цветаат во текот на годината и раскошен мебел се сите неопходни за создавање на луксузно чувство – но еден елемент од градината што често се занемарува и кој може да направи најголема разлика е осветлувањето.

Осветлувањето на вашите надворешни простори на правилен начин е брз и лесен начин да додадете елегантно и софистицирано чувство – но сфатете го погрешно и може да ја расипете целата напорна работа што сте ја вложиле за да изгледа најдобро.

Еве како да изберете опција што ќе ја прикаже вашата предна или задната градина со вистинско светло.

College Crescent - Contemporary - Garden - London - by John Davies  Landscape | Houzz UK

Направете план за вашата градина

Првиот чекор за избор на осветлување е да земете парче хартија и да нацртате груб план на вашата градина. Користејќи го ова како референтна точка, можете брзо да идентификувате кои области би сакале да ги истакнете – на пример дрво, пагода или статуа што би сакале да ги покажете во целост.

Осветлувањето на вашите надворешни простори на вистински начин е брз и лесен начин да додадете елегантен и софистициран надомест

Добијте инспирација на интернет

Ако сте нови во градинарското осветлување, тогаш е добра идеја да се упатите на интернет за да проверите некои светла за дом и градина за инспирација. Овде, ќе можете да ги видите начините на кои другите ги истакнале своите луксузни градини со употреба на светлина, како и што работи за одредени карактеристики, а што не.

На пример, ако имате големо дрво, идеален начин да го осветлите би било да користите топол комплет за бели фестони светла. Сијалиците се убави и големи, што значи дека фрлаат силна светлина што лесно ќе го достигне нивото на земјата и ќе биде од корист за луѓето кои ја користат градината, како и ќе направат карактеристика од самото дрво.

За растение  што е засадено кон задниот дел од вашата градина, од друга страна, најверојатно најдобро ќе биде осветлено со помош на осветлување. Ова ќе ја осветли околината, а во исто време ќе ја претвори градината во прекрасна фокусна точка во која секој што седи во дворот ќе може да ужива.

Pinterest е особено добар извор на идеи, а создавањето табла на која ќе ја закачите вашата инспирација е одличен начин да соберете сè што ќе најдете.

Размислете за безбедноста

Осветлувањето на просторот не е само да се осигура дека вашата градина изгледа зачудувачки, туку и додава слој на безбедност, што ќе ви олесни вам и на вашите гости да гледаат каде одат додека се надвор. Осветлувањето на патеките, светлата за чекори и светлата на палубата што ги разликуваат работ на две различни површини се добри примери за ова.

Осветлувањето на просторот не е само обезбедување на вашата градина да изгледа зачудувачки, туку и додава слој на безбедност, што ќе ви олесни вам и на вашите гости да гледаат каде одат додека се надвор.

Philips Hue Leak Hints at New Outdoor Lights

Размислете за заштита на вашиот дом

Користењето на безбедносни светла ја прави многу помала веројатноста дека ќе бидете жртва на инвазија во домот. Оваа истражувачка статија објаснува како осветлувањето на вашите надворешни простори го менува однесувањето на потенцијалните натрапници, делувајќи како пречка и на тој начин помагајќи да го заштитите вашето семејство по стемнување.

Додадете интерес и елеганција

Светлата може да се користат на креативни начини за подобрување на амбиентот на вашата градина. Меките светла ќе направат просторот да се чувствува помирен и помирен, додека рефлекторите може да се користат на начин што ќе ви овозможат да продолжите да уживате во карактеристиките на градината што најмногу ги сакате, дури и по стемнување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement