Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Каде работи Гвинет Палтроу? Погледнете како изгледа канцеларијата на Goop

Гвинет Палтроу е личност која предизвикува силни реакции во јавноста и како актерка и како претприемач, дури и додека таа беше девојка на Бред Пит. Со текот на годините, станавме убедени дека таа ги користи сите овие коментари како мал ветер во грбот за да ја подигне својата империја lifestyle, позната како Goop. Претприемачка каква што е, таа го претвори секој потег во профит на кој треба да ѝ се честита.

Денес, Goop Empire работи на неколку фронта и продава буквално сè, од домашни свеќи, кристали до кашмир. Тие неодамна се преселија во нова деловна зграда што има 5.000 квадратни метри каде што сега се сместени над 250 лица вработени во системот. Новиот дизајн е потпишан од Rapt Design, а додека малиот brief простор, е мултифункционален, софистициран и смирувачки. Тука е постигнат ефектот на луксузен тивок дом, во кој вработените можат слободно да работат, но и да уживаат.

Во просторот за прием, има масивен дрвен шалтер со неправилна форма дизајниран од Raptи изработен од компанијата ArtCrafters  од Лос Анџелес. Розовиот кауч е местото каде што посетителите чекаат ред за состанок, а сè е затворено со кружен метален панел направен од Bayly Art.

Бидејќи ова не е обична канцеларија, ни самиот дизајн не можеме да ја наречеме класична канцеларија. Постојат неколку различни простори дизајнирани да поттикнат креативно размислување, вклучително и просторија со производи Goop за ВИП и клиенти на големо и лабораторија за иновации во велнес. Постојат и две кујни за тестирање каде пробуваат рецепти и снимаат видеа на YouTube во кои се појавува самата Гвинет, како и други уредници. Постојат оддели за мода и дизајн каде што работат на линијата за облека G Label, како и студио за снимање. Покрај тоа, дизајнерите создадоа неколку зони и агли каде што вработените можат да паузираат од работата, но и да одржуваат помали состаноци.

И, како изгледа канцеларијата на директорот? Не е екстравагантно. Тоа е канцеларија што е одделена со стаклен ѕид од остатокот на просторот, со една разлика во тоа што има приватен тоалет со туш.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Пернил Тејсбаек, е ултимативна scandi it – девојка, открива за Net-a-Porter кои модни правила не смееме да ги кршиме по секоја цена. Посебна летна...

Fool Moon

Малиот принц е ремек-дело на литературата за деца, но секој што го зеде овој краток роман на Антоан де Сент-Егзипери повторно во своите раце...

Green Tea

Во последно време, таканаречената самомасажа стана многу популарна, заснована oд кинеската гимнастика Чи Кунг (Чи Гонг), чија традиција е стара 4000 години и е...

Cotton Club

Колекцијата Fendi Fall/Winter е уште еден знак во дебатата за „новата женственост“. Која е таа? Каква е таа модерна девојка? Како да бидете облечени,...