Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Италијанска кујна – Традиција која му се спротивставува на времето

Овие кујни се декадентни, како познатата италијанска гастрономија…

Можеби не е случајно што најдобрите кујни во светот доаѓаат од земја позната по своите фантастични деликатеси.

Италијанската уметност се спојува со скандинавскиот стил во оваа соработка, создадена помеѓу брендот Officine Gullo и студиото за внатрешен дизајн, Himlekok, со цел да се создаде неверојатен простор во Аским, Шведска. Секој детал од кујната е персонализиран и усогласен со желбите на клиентот – од висината на работните површини до заоблените рабови на кујнскиот остров. Црни гранитни површини, вклучително и дискретен аспиратор изграден над шпоретот, додаваат доза на чудливост и контраст со помош на месинг елементи рачно дупчени. Двојниот мијалник е рачно варен, и е инспириран од фирентинското наследство на брендот Officine Gullo, работејќи со скапоцени материјали.

Друг италијански бренд, Scavolini, се здружи со готвачот, Карл Крак, за да дизајнираат заедно елегантна и прилагодлива кујна во Миа. За овој простор, тие ја надградија кујната со практични потреби, вклучувајќи обесени градини за зачини, интегриран аспиратор и повеќе фиоки за греење.

Италијанскиот дизајн е евидентен во секое парче што ги напушта производствените капацитети на познати брендови што постојат во оваа земја. Деликатес, декаденција и неверојатна хармонија на навидум неконзистентни елементи ги прават италијанските кујни апсолутни победници во секоја категорија во која се натпреваруваат.

Направени по мерка, прилагодени на вашите потреби, тие ја отвораат вратата кон сите можности за кои сте копнееле без вие дури и да знаете за тоа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Секој што ги вклучи социјалните мрежи во последните два дена не можеше да избегне вистински налет на мемиња и видеа чија sвезда беше топло...

Cotton Club

Комбинации на бои кои вреди да се погледнат! Бојата е деликатна работа. И можеби комбинирањето на боите е една од најтешките работи во модата....

Green Tea

Суви снегулкиЖитарките за појадок често содржат многу јаглени хидрати и шеќери. Како резултат, тие можат да доведат до скок на шеќерот во крвта што...

Cotton Club

Врската помеѓу принцот Чарлс и принцезата Дајана стана особено бурна кон крајот на нивниот брак. Кога синот на британската кралица конечно се увери во...

Advertisement