Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Искусете го боемскиот Сен Тропе на сосема поинаков начин

Некои го посетуваат Сен Тропе поради неговиот разигран дух и бројните ноќни забави, додека други се вистински боеми, кои сакаат да уживаат во неговото луксузно и истовремено тајно скривалиште…

Ако не можете да изберете еден или друг вид на одмор, хотелот Lou Pinet е совршена опција за вас, нудејќи ви го најдоброто од двата света. Уживајте како што тоа го стори Џејн Биркин и впуштете се на едно патување назад во времето, за да се потсетите на старомодниот и бесценет луксуз. Само пет минути од Place des Lices, хотелот е создаден како бохо-шик скривалиште од светот, карактеризиран со мирис на борови дрвја во кој многу славни личности ги најдоа своите пет минути мир.

Во рацете на архитектот Чарлс Зана и пејзажниот архитект Жан Муса, обајцата обожаватели на медитеранската култура, ова митско обраќање од шеесеттите години е вистинска семејна куќа, искапена во природна светлина и исполнета со сурови украси. Со природни материјали како што се лен, керамика, коноп, теракота и многу други кои му даваат одредена доза на престиж, секоја внимателно избрана оддавајќи почит на занаетчиското наследство во регионот, хотелот се стекна со ниво на привлечност со кое е тешко да се конкурира.

Хотелскиот базен, најголемиот од сите во градот, се наоѓа среде голема тераса, давајќи му структура на грандиозната надворешност и поврзувајќи ги трите згради што всушност го сочинуваат хотелот. Триесет и четири соби, колку што има вкупно, се пространи и се капат во светло, а секоја од нив има своја сопствена гостопримлива приватна градина со седење.

Градината исто така ве носи во бања која наликува на тајна пештера, што дефинитивно мора да го имате за секое врвно одморалиште и ќе ви помогне да се опуштите и да најдете рамнотежа во вашиот живот. Ресторанот на хотелот, Beefbar, ја донесува својата доза на извонредност, им служи на своите гости врвни специјалитети што ќе се паметат долго време.

Ако копнеете за одмор ова лето што можеби никогаш порано не сте го доживеале, ви предлагаме ова да биде првата дестинација на вашата листа.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement