Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Искористете го ова пенкало од 1,9 милиони долари за да потпишете договор од милијарда долари

Сигурно сте слушнале барем еднаш во животот дека писалката е помоќна од мечот …

Се разбира, како деца, не обрнувавме многу внимание на тоа. Меѓутоа, како што старееме и се соочуваме со реалноста на светот, секојдневно сфаќаме дека тоа е вистина во современата реалност.

Па, зошто некој би сакал да поседува толку скапо пенкало? Всушност, сè е прилично едноставно. Во старите времиња, царевите и кралевите носеле украсени мечеви за да ја покажат својата важност и богатство. Па, зошто би заостанале креаторите на најмоќното оружје на модерната ера!?

Затоа овој период од годината е многу возбудлив за љубителите на пенкала и високопозиционираните ВИП личности кои сакаат да изгледаат кул додека одлучуваат за судбината на милиони.

Што е посебно во ова време од годината?

Монтблан, позната компанија за производство на инструменти за пишување, ја лансираше својата ултра луксузна колекција токму во овој период. Како дел од нивниот годишен ритуал, тие сакаат да ги покажат границите на креативноста и вештината со создавање прекрасни моливи. На крајот на краиштата, како компанија, тие сакаат да ги преминат границите на она што може да го понуди високата уметност.

Така, како дел од овој ритуал, тие само ја претставија својата посветеност на Кинескиот ѕид. Ова беше монументална задача бидејќи мораа да кондензираат милениуми историја на мало „платно“ понудено со молив. Пенкалото е исклучително на многу начини. Тој ја црпи својата инспирација од традиционалните уметнички дела од династијата Минг, а Монтблан направи многу напори да ги направи историски точни.

Стоперот и цевката се направени од 18-каратно жолто злато. Во нив има алегориски змеј кој е прекрасно врежан среде бројни блескави сафири, рубини, турмалин и дијаманти. Дијамант од 4,69 карати, пресечен со дијаманти, го краси врвот на пенкалото како круна и го држат канџите на змејот.

Како тоа да не е доволно, Монтблан исто така одлучи да вклучи мини музичка кутија во конусот за пенкало за да го смири корисникот откако сфати дека само потрошил 1,9 милиони долари за пенкалото.

Шегата настрана, оваа музичка кутија е чудо од изработка, а луѓето од Мон Блан донесоа швајцарски мајстор за автоматика за да го овозможат тоа. Мелодијата на оваа музичка кутија луѓето од Форбс ја опишаа како сонувачка и смирувачка.

Гледајќи на огромната посветеност, напор и вештина што е вложена, мора да се согласиме со уметничкиот директор Зејн Камал кој вели дека ова пенкало е „врв на раскажувањето приказни“!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement