Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Имот на плажа во Дубаи го држи рекордот како најскапа станбена вила во „Градот на златото“…

Станбена вила изградена по нарачка беше продадена во април за 280 милиони AED (76,2 милиони американски долари), поставувајќи рекорд како најскап имот во „Градот на златото“.

Со имотот управуваше агентот за котација Конор Мекеј од Belleview Real Estate. Продажната цена на вилата продадена од наградуваниот брокер за луксузни недвижности беше околу 33 отсто повисока од претходниот рекорд од 185 милиони AED (50,3 милиони долари) поставен во 2015 година.

Жан Јочинке, извршен директор на платформата за недвижности со седиште во Дубаи, Property Monitor, рече дека трансакцијата од оваа големина ја покажува тековната сила на пазарот на недвижности во Дубаи, особено во сегментот на ултра високата класа.

„Трансакцијата не само што го надмина претходниот рекорд, туку го затвора јазот меѓу луксузниот пазар во Дубаи и оној на водечките градови во светот како Лондон, Њујорк и Хонг Конг“, рече Јочинке.

Стоејќи гордо на Palm Jumeirah до брегот, масивната мега-вила се простира на 3.300 квадратни метри и има десет спални соби. Има внатрешни и надворешни базени, спа со седум ѕвездички, личен фризерски салон и 70 метри приватна плажа. Дополнително на луксузот и величественоста на овој имот, мегавилата има и бескрајни количини на најсовремени простори за живеење, сите завршени според највисоките можни спецификација.

Меккеј изјави за Mansion Global дека ова е единствениот замок на вештачкиот остров кој нуди затворен базен. Покрај тоа, имотот има теретана, сауна, кино, винска пештера, аквариум и огромна покривна тераса со топла када.

Внатрешноста на резиденцијата има увезен и рачно избран мермер, обезбеден од италијанските куќи за мебел Џорџети и Миноти. Најдобрите делови што одговараат на највисоката класа може да се видат во бањата и во главната спална соба, вклучувајќи неколку места за седење и голема гардероба за прошетка.

Според Мекеј, Дубаи доживеа силен раст на пазарот од почетокот на Ковид-19. Во првиот квартал од 2022 година, имаше повеќе продажби на домови по цена од над 10 милиони долари отколку во која било друга година од 2015 година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Добро утро!” – оваа реченица не е без причина. Ако добро го започнеме денот, голема е веројатноста дека и остатокот од денот ќе биде...

Cotton Club

Во Мајами, Флорида, се одржа светската премиера на филмот „Магичен Мајк: Последниот танц“. Во тој град, познат по забавите и незаборавните ноќи, се одвива...

Wall Street

Ким Кардашијан конечно беше таа што ја направи победничката понуда за парче редок накит со дијаманти, кое беше продадено од аукциската куќа Sotheby’s на...

Route 66

Ова е најмоќниот производствен Aston Martin досега, и најбрзиот DBS досега. Достапен во Coupe и Volante форма, DBS770 Ultimate ќе се произведува во строго...

Advertisement