Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

ИМОТ КОЈ БИЛ ВО СОПСТВЕНОСТ НА ШЕКСПИР СЕ ПРОДАВА НА ПАЗАРОТ за 8,4 милиони долари…

Да се ​​купи или да не се купи, тоа е прашањето сега.

Историската резиденција наречена Colne Priory, која се наоѓа во англиското село Ерлс Колн во Есекс, која наводно му припаѓала на Вилијам Шекспир, сега може да биде ваша за 8,4 милиони долари.

Овој импресивен имот се состои од главна резиденција со големина од 1.400 квадратни метри и куќа со три спални соби.

Според извештаите, селскиот имот бил во сопственост на аристократското семејство Де Вере со векови, а Едвард де Вере, седумнаесеттиот гроф од Оксфорд, го продал на познатиот поет во 1583 година. Денес, научниците и книжевните критичари веруваат дека овој познат поет не бил никој друг туку Вилијам Шекспир.

Главната вила на овој имот била изградена околу 1825 година, додека била проширена во текот на деветнаесеттиот век и повторно во 2007 година од нејзините сегашни сопственици.

Пространиот имот од 24 хектари содржи тениско игралиште, отворен базен, капацитети за коњаници, гаража и хангар за авиони. Покрај тоа, има две зимски градини – едната е оградена, а другата е посветена исклучиво на орхидеи.

Внатрешноста на вилата, исто како и нејзината надворешност, има импозантни димензии и привлечност од античките времиња, па во неа доминираат накитени тавани, витражни детали и дрвени конструкции од даб.

За да ја направат вилата погодна за живеење во 21 век, нејзините сегашни сопственици додале модерни удобности, како што се подно греење, озвучување и парна соба.

Покрај тоа, дел од главната резиденција е пространа кујна, дневна соба, библиотека, работна соба, салон, теретана, соба за билијард, винарска визба и пет спални соби.

Поранешната капела која е претворена во куќа овде игра улога на гостинска куќа и нуди дополнителни три спални соби.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Денес овој плоштад повторно блесна, а благодарение на граѓаните и властите кои го зачуваа неговиот историски шарм и автентичност, ја носи титулата најголем средновековен...

Green Tea

И покрај тоа што веќе е во шестата деценија, сепак изгледа многу подобро од многу девојки во триесеттите години. Никол Мичел Марфи, поранешна манекенка...

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Advertisement