Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Зошто сме несреќни, и секогаш ќе бидеме: 7 причини кои всушност се многу едноставни

Се чини дека 2020 година беше одличен тест за целото човештво. Ние не бевме погодени само од епидемијата на коронавирус, се чини дека со светот управува и друга – епидемијата на несреќа.

Иако оваа епидемија не одзема животи, не бара изолација и не ја уништува економијата, таа всушност не е помалку опасна. Нејзините последици не се толку видливи, но имаат долгорочно значително влијание врз луѓето и нивните семејства.

За жал, се повеќе студии и истражувања покажуваат дека луѓето се изјаснуваат како се помалку среќни. Научниците веруваат дека причината за ова лежи во фактот дека дозволивме технологијата да влезе во секоја пора од нашите животи, менувајќи ја перцепцијата за светот и полека заменувајќи ја незаменливата – комуникација во живо, со виртуелната.

Најлошо од сè е што постои една непобитна вистина – никој и ништо не може да не направи несреќни ако самите не го дозволиме тоа. Ова е исто така добра вест – тоа значи дека ситуацијата може да се подобри само ако се обидеме доволно!

Како да станете среќни? Прво мора да ги идентификуваме причините зошто сме несреќни. Кога ги елиминираме, не ни останува ништо друго освен чиста среќа! 7 работи кои најчесто ја убиваат човечката среќа:

  1. Вие не го правите она што го сакате

Се сеќавате на деновите кога бевме деца – целосно безгрижни, не размислуваме за времето, целиот наш живот е пред нас? Ако сакавме да играме игри, ги игравме. Ако сакавме да танцуваме, танцувавме. И бевме апсолутно среќни и исполнети. Точно, тогаш не моравме да се грижиме за сметки и непријателски шеф или семејство и деца.

Сега, кога сме возрасни, се чини дека ништо убаво не ни се случува во животот, ништо не изненадува или не прави среќни. Грижи, проблеми, па повторно грижи … Немаме време да размислиме што сакаме и што нè прави среќни … Сето тоа го конструираме сами. Се сеќавате – кој сака ќе најде начин, кој не сака, ќе најде причина …

Вие едноставно не смеете да заборавите што сакате. Треба да имате време за хоби и работи што ве прават среќни. Ако работите работа во која уживате, вие сте навистина среќни.

  1. Постојано се споредувате со другите

Наспроти токсичните верувања на многу луѓе, животот всушност не е натпревар. Вие сте вие, таа е таа, тој е тој. Секогаш има некој поубав, попаметен, поуспешен, посреќен. Исто како што сте вие поубави, попаметни, поуспешни, посреќни од некој друг. Споредувањето со другите е едноставно потполно бесмислено. И отровно. И носи несреќа. Бидете горди на тоа кои сте!

  1. Не се сакате себе си

Никој од нас не е навистина толку зафатен што едноставно мора целосно да го занемариме своето тело и ум. Здравата, урамнотежена исхрана и редовната физичка активност ќе го подобрат вашето здравје и изглед, а кога сте здрави и изгледате убаво, сигурно сте посреќни! Запомнете дека нашиот ум бара редовна нега, исто како и нашето тело. Воведете неколку активности кои го релаксираат вашиот мозок и го ослободуваат стресот!

  1. Не поминувате време со среќни луѓе

И среќата може да биде заразна, исто како прозевањето и смеата. Ништо не влијае на нашата емоционална состојба посилно од блиските луѓе. Нивната емотивна состојба е пренесена кај нас, затоа изберете – или ќе поминете време во заеднички жалење и ќе потонете уште подлабоко во несреќа, или ќе изберете да се смеете, да уживате и да станете посреќни во друштво на среќни луѓе!

  1. Неблагодарни сте

Точно, тешко е да се запамети за што да се биде благодарен во тешки моменти. Но, што и да сте поминале во животот, сигурно има многу работи за кои треба да бидете благодарни секој ден. Дали е тоа покрив над главата, три оброка секој ден, прекрасен сопружник, деца, многу облека, чести патувања … Што и да ве прави среќни а го имате, бидете благодарни за тоа. И бидете свесни колку луѓе мислат дека го живеете нивниот недостижен сон …

  1. Тврдоглаво се држите до минатото

Секој од нас имаше некое тешко искуство што не е лесно да се заборави. Но, најлошото нешто што можете да направите е да лелекате околу тоа цел живот. Што се случи, се случи. Направете сè што е во ваша моќ да не се повтори. Погледнете напред, во иднината и во среќата што доаѓа кога ќе оставите несреќа еднаш и засекогаш во минатото!

  1. Одбивате да прифатите помош

Немате идеја колку луѓе околу вас би сакале да ви помогнат, само ако им дозволите. Нема причина да се борите сами со сите проблеми, особено ако се надвор од ваша контрола. Дури и искрен разговор е многу корисен и прави да се чувствуваме подобро веднаш …

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Нови опции наместо вообичаениот зачин. Солта е еден од најчестите зачини. Иако конзумирањето во умерени количини не треба да биде причина за загриженост, прекумерното...

Cotton Club

Прекрасна, модерна и неодолива фризура е целта на прилично голем број жени. Токму поради оваа причина, за да изгледате модерно и неодоливо, ви донесовме...

Fine Living

Ако не сте тип на жена која редовно се прегледува „јужно од границата“, можеби нема да сфатите дека, како и остатокот од вашето тело,...

Fine Living

Оди да спиеш. Проблемот до утре ќе се реши сам од себе. Што? Таа станала видовита? Не всушност. Кога сте уморни, борбата против кој...