Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Зошто милениумците бегаат толку лесно од работни места што не ги сакаат?


Што точно стои зад феноменот кој никогаш не престанува да го фасцинира светот?

Скоро сите што ги познаваме се како темпирани бомби благодарение на сè позасиленото темпо на живот. Секој што го познаваме работи премногу, се релаксира премалку, има помалку хоби и се повеќе и повеќе одговорности што им висат над главите секој ден. Секој што го познаваме сè почесто мора да избере помеѓу одење во теретана и дружење со пријателите затоа што едноставно немаат време за сè.

Милениумците сакаат да спасат глава од таков живот без оглед на се, и тоа со добра причина. Ние работиме напорно, честопати за да можеме да си дозволиме образование, а рецесијата принуди многумина да прифаќаат работни места кои не само што не се нивна професија, туку и воопшто не ги интересираат. Покрај тоа, тие се демотивирани од фактот дека можноста за напредок се намалува секој ден. Ваква е состојбата во нашата земја, но и во остатокот од светот. Ние сме незадоволни од сопствениот живот, се чувствуваме како да сме заглавени и се стремиме кон нешто подобро. Многу е веројатно дека сите припадници на одредена генерација во одреден момент се чувствувале исто. Но, она што ги издвојува милениумците од другите е фактот дека тие прават нешто во врска со тоа. Неодамнешното истражување, вклучено во 7.700 милениумци ширум светот, покажа дека 67% од жените во оваа генерација планираат да дадат отказ во наредните 5 години. Сè уште не може да се расправа дали станува збор само за почеста ротација на работните места отколку што сме навикнале или луѓето се повеќе се откажуваат од работното место за да го најдат своето вистинско јас и да ги остварат своите цели, или преку самовработување или преку хонорарно работење.

Но, без оглед на причината, едно е сигурно – милениумците несомнено бегаат од работни места што не ги сакаат. И потрагата по позначаен начин на живот, дури и ако тоа значи исполнување на многу повеќе предизвици, но со чувство дека правиме одредена разлика, на долг рок води кон повисоко ниво на задоволство отколку што е случај со барање на задоволство чекор по чекор. Или така вели истражувањето. Ние велиме „за што и да сонувате, одете по тоа“!

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Wall Street

Судејќи според ова, 2020 година е навистина лоша година за сите… Како и да е, за Фу Чунсијао, колекционер од Хонг Конг, на кого...

Fool Moon

Со цел да ги разгледаме подетално сите карактеристики на астролошките знаци забавни, женски и „свесни за модата“, ќе се запознаеме со секој од нив...

Fine Living

1. Фраери што не се држат до личната хигиена. Не само што ми паѓаат на ум само момци кои имаат холивудска насмевка, но апсолутно...

Cotton Club

Уметноста на традицијата се истакнува како клучен дел од кампањата Dolce & Gabbana есен/зима 2020 Манекенката Кјара Скелси се појавува на кинематографски, црно-бели фотографии...