Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Значење на симболите на птици во Фенг Шуи

Нивните прикази често се гледаат во дворовите и палатите, но исто така и во форма на едноставни декоративни елементи за модерни домови. Кога се гледа низ призмата Фенг Шуи, во основа сè се сведува на поврзување со природата, а животните се многу важни во тој поглед. Птиците се особено важни симболи затоа што имаат способност слободно да летаат. Птиците се сметаат за божествени гласници кои им ги пренесуваат нашите понизни барања на боговите над нас.

Денес ви претставуваме мало стадо птици Фенг Шуи и ја откриваме нивната симболика. Присуството на слики од птици во модерен дом може да биде добар начин да ги искажете квалитетите што сакате да ги негувате. Исто така, птиците можат да бидат претставени во форма на образец на теписи, ѕидна уметност, керамичка форма, вазна на која се насликани, скулпторски или во форма на дрвени фигури.

КРАН – долг живот и големи желби
Грациозниот кран симболизира долговечност во азиската култура. Кран се смета за птица што постоела во стариот свет и има можност да живее илјадници години. Исто така се смета дека ако направите илјада кранови од хартија, вашата желба ќе биде исполнета. Крановите Оригами се многу интересни за изработка, и ако ви ветуваат исполнување на желбата, не ви треба повеќе мотивација за да започнете да ги правите.

ФЕНИКС – среќа и преродба
Единствената митска птица на нашата листа е фениксот. Таа симболизира прочистување и преродба, бидејќи се смета дека се издигнува од сопствената пепел. Исто така се смета дека се појавува во светот кога е присутно благородно раководство. Оваа величествена птица е синоним за среќа и добра прилика.

ПЕТЕЛ – заштита и Јанг енергија
Петелот е единствената птица што е исто така меѓу 12-те кинески знаци на зодијакот. Енергијата на петелот е многу смела, горда и мажествена – Јанг. Во Фенг Шуи, пердувите од петел се користат како заштита, бидејќи се верува дека утринското кукурикање на петел уништува негативна енергија и ни овозможува да пречекаме убав ден.

МАНДАРИНСКИ ПАТКИ – брак, хармонија и плодност
Бидејќи се доживотна двојка, овие две патки се симбол на успешен и среќен брак. Според азиската традиција, дрвените патки од мандарина се чест подарок за младенците кога стапуваат во брак. Патките во куќата треба да стојат еден кон друг.

ПАУН – непроценлива убавина и мудрост
Поврзан со убавина и мудрост, паунот е симбол на статусот и богатството. На нив се гледа како на земна верзија на фениксот. Шарените опашки на пердувите од пауни претставуваат ретка природна убавина што не е наменета за секого. „Очите“ на пердувите од паунот ги гледаат работите во светот како што навистина се.

ЛАСТОВИЧКИ – нови почетоци и Јин енергија
Ластовиците се сметаат за предвесници на пролетта и затоа се многу добро прифатени во азиската култура. Нивните шеми на миграција се многу сигурни и овозможија да се утврди рамноденицата во Кина. Според Фенг Шуи, пролетта е поврзана со елементот дрво, живот и нови почетоци. Во Кина се смета за голема среќа ако ластовичка направи гнездо под покривот на нечија куќа. Ластовиците ја претставуваат и Јин (женската) енергија, бидејќи се поврзани со женственоста и убавината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Законот на бројот 3 се заснова на афирмација и едноставна заповед: „Сè што правите ќе ви се врати тродупло“. Универзумот сака да постигнете сè...

Green Tea

Џени Ривет, личен тренер на принцезата Дајана, откри која рутина за фитнес е одговорна за формата на Лејди Ди и самодовербата што ја имаше...

Fool Moon

Нема ниту еден познат актер од периодот на поранешна Југославија, на кого политичката пауза во 1990/91 година. не му ја комплицираше неговата кариера до...

Cotton Club

Новопечената прва дама на Америка Џил Бајден (69) ги изненади сите на инаугурацијата на нејзиниот сопруг Џо Бајден (78) со избирање фустан со потпис...

Advertisement