Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Fine Living

Зен уживање во Кјото кое целосно ќе ве опушти

Изграден во срцето на шумата, опкружен со импозантна природа на Јапонија, овој луксузен хотел не е како останатите.

Хотелот Аман Кјото работи околу една година и им нуди на своите гости врвно искуство во светот на јапонската традиција во комбинација со бескрајна релаксација. Луксузниот хотел е изграден на страната на Кјото, кој е далеку од градските храмови полни со луѓе. Се наоѓа на само кратка прошетка од храмот „Златен павилјон“ во тивкиот северен дел на градот, Аман Кјото е место каде што природата краде изложби.

За максимално уживање, секако несомнено придонесува и околината на хотелот : 80 хектари ридски шуми, некогаш со империјално ловиште, но и брилијантна визија за австралискиот архитект Кери Хил.

Хотелот има само 28 соби во 6 павилјони, скриени меѓу високите дрвја, диви цвеќиња, патеки и ѕидови од мов. Внатре, декорот е чист и минималистички … онака како што очекувавме од Хотел Аман со модерен мебел и почит кон локалната култура.

Хотелот вклучува луксузен спа центар, но јасно е дека престојот на такво место може да биде еднаков на соодветен третман за европскте туристи, кои се оптоварени со обврските од секојдневниот живот.

Кјото е познат по својата храна што значи дека хотелот има два одлични ресторани: Така-Ан нуди автентично јапонско искуство со традиционални менија за повеќе курсеви, додека The Living Pavilion е главниот ресторан на хотелот со централно огниште, стакло до подот до таванот врати што се отвораат кон терасата и ѕидовите на рачно изработени плочки.

Препуштете се на чувството на смиреност и спокојство што го предизвикуваат фотографиите и барем за момент визуелно избегајте од градот и вашата состојба на умот.

Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu
Osetite potpuni zen gledajući enterijer impresivnog hotela u Kjotu

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Four Seasons

Ако на истото место летуваат Бијонсе, Џеј Зи, Дрејк, Кардашијан, Шакира, Вин Дизел и Шарлиз Терон, тоа место мора да има нешто посебно. Тоа...

Advertisement